Památník Tomáše Bati ve Zlíně představuje skleněný skvost funkcionalismu
Památník Tomáše Bati ve Zlíně nebo také bývalý Dům umění patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Budova původně sloužila k muzejním účelům, visela tu i maketa letadla, ve kterém Tomáš Baťa zahynul. Později Památník využívala Filharmonie Bohuslava Martinů a krajská galerie.
Postavit ve 30. letech minulého století prosklenou budovu nebylo zcela běžné, a to jak na poměry tehdejšího Československa, tak i ve světě. Stavbu ocenil i světoznámý architekt Le Corbusier, který Zlín navštívil v roce 1935.
Autorem Památníku Tomáše Bati je František Lydie Gahura, který při jeho výstavbě záměrně použil ocel, sklo a beton - symbolické materiály budování celého Zlína. „Navíc ocel měla charakterizovat samotného Tomáše Baťu, o kterém se říkalo, že je jako z oceli,“ dodává Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Budovu vyplnilo katedrální sklo. Gahura chtěl postavit doslova „skleněný poklop“ na exponát, kterým bylo letadlo, ve kterém zahynul Tomáš Baťa v Otrokovicích. Současně chtěl dát budově vzhled katedrály. Díky tomu působily vnitřní prostory dojmem obřadní svatyně.
V 50. letech změnil Památník Tomáše Bati podobu, a to díky bočním přístavbám. „Po válce se muselo na Tomáše Baťu zapomenout, Zlín se přejmenoval na Gottwaldov a z Památníku Tomáše Bati se stal Dům umění,“ říká Ladislava Horňáková. Tím pádem už budova nebyla završujícím krystalem nad Zlínem, ale jen jednou z mnoha staveb.
Budova je v současné době uzavřena a čeká na opravu, ale i zvenku stojí za zhlédnutí. Kromě toho je od Památníku Tomáše Bati nádherný výhled na celý Zlín a sídliště Jižní Svahy, jehož první etapu považují architekti za jednu z nejpovedenějších zástaveb v České republice.
Sídliště navrhla dvojice architektů Šebestián Zelina a Jiří Gřegorčík. Jejich snahou bylo co nejvíc zachovat charakter Zlína. Autorům se geniálně podařilo zakomponovat bodové, terasové, chodbové i lodžiové domy do krajiny. Pomocí obkladů z cihelného pásku navíc zaručili soulad s dřívější baťovskou výstavbou ve městě.
Pokud byste se chtěli o Památníku Tomáše Bati dozvědět víc a prohlédnout si dobové fotografie interiéru či se dozvědět něco málo o tom, jak se stavěl, vydejte se do Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Mimo jiné si tam můžete prohlédnout expozici celé meziválečné éry a další významné stavby zlínské architektury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Nejméně 120 ze 181 lidí na palubě zahynulo
-
Třetí rok Ověřovny: desetitisíce nových čtenářů, desítky vyvrácených nesmyslů a vzdělávání seniorů
-
Když se ozvalo lupnutí, vyvedla třeťáky ven. Učitelka z Prahy zachránila děti před padajícím stropem
-
Jmenuji se vosí hnízdo. Rozstřel vánočního cukroví vyhrála pochoutka, kterou jinde neznají