Obnova rašelinišť v Krušných horách. Rozhovor s politoložku a spisovatelku Eugenii Trützschler
Letos jsme si připomínali 55 let od konce Pražského jara, které ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy. U příležitosti tohoto výročí uspořádala Saská kontaktní kancelář v Praze konferenci. Organizovala ji Eugenie Trützschler.
Jde o rodačku z Prahy, která ale už dlouho žije nedaleko durynského Výmaru. Po sovětské okupaci Československa odešla do Bavorska, kde vystudovala politologii. Pak vyučovala němčinu pro cizince, později v Durynsku pracovala také ve státní správě, angažovala se v procesech spojených s rozšiřováním EU na východ, je také členkou PEN klubu. Tuto zajímavou ženu jsme nemohli nepozvat k našemu mikrofonu.
Druhá část Sousedů patří Krušným horám. V poslední době se na jejich hřebenech, na česko-německé hranici obnovují původní rašeliniště. Ta byla v minulosti vysoušena kvůli pěstování smrků. Jak se ale ukázalo, rašeliniště jsou zásadní pro dobré fungování ekosystému Krušných hor.
K obnově rašeliniště dochází i nedaleko Johanngeorgenstadtu v lokalitě Butterwegmoor nedaleko hranic. Podívat se tam byli kolegové z naší partnerské stanice MDR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.