Nízké výkupní ceny mléka a letošní sucho likvidují chovatele dojnic na jihu Čech

13. srpen 2015

Dojná kráva začne být zřejmě v Čechách mizejícím živočišným druhem. Špatná letošní úroda pícnin a kukuřice bude pro některé zemědělce znamenat snižování počtu dojnic. Nízké výkupní ceny mléka jsou pro některé chovatele dokonce likvidační.

„Jsme zvyklí, že v tuto dobu bývá kukuřice okolo dvou metrů vysoká. Dnes tady máme metrovou kukuřici v plném květu. Takže přírůstky se již nedají očekávat. Bude to problém pro živočišnou výrobu po celý příští rok. Výnosy píce, co jsme senážovali, jsou na padesáti procentech loňského roku,“ uvádí Jaroslav Pecholt, předseda družstva Dříteň.

Nejenom nedostatek krmiva, ale především nízké výkupní ceny mléka mohou být pro chovatele dojného skotu likvidační.

O snižování počtu dojnic uvažují také v zemědělském družstvu Borovany na Českobudějovicku. Důvodů je podle předsedy Jindřicha Kořínka několik:

„Embargo Ruska, zvýšená výroba v Evropě i v Americe, zrušení kvót, malá poptávka na světových trzích. To vše způsobuje pokles ceny, která každý měsíc klesá o 40 haléřů. Dnes už je hluboko pod rentabilitou. A problémům v ekonomice mléka samozřejmě přispívá sucho.“

Kořínek říká, že budou možná muset stav dojnic snížit o 20 procent.

V jihočeském kraji skončilo kvůli nízkým výkupním cenám mléka s chovem dojnic už patnáct rodinných farem.

Zemědělci by v této kritické situaci uvítali pomoc státu. V případě, že se nedočkají, začnou snižovat stavy dobytka i velkochovatelé.

Spustit audio