Nejvhodnějším místem pro vybudování Zoo Praha měl být vltavský ostrov Štvanice

1. prosinec 2023

Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady, a to u příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky.

O deset let později byl založen výbor k ustavení zoologické zahrady v Královské oboře. Jedním z následně navrhovaných míst byla také zahrada Kinských na Smíchově. Ze všech těchto plánů ale vždy sešlo.

Na počátku 20. století se přípravou zřízení zoologické zahrady začal zabývat přírodovědec profesor Jiří Janda. Ten za nejvhodnější místo vybral vltavský ostrov Štvanice. Obrat nastal ve chvíli, kdy velkostatkář Alois Svoboda daroval městu pozemky v Tróji s podmínkou, že zoologická zahrada má být vybudována na nich.

Profesor Jiří Janda, první ředitel Zoo Praha, na snímku se slonem Babym

V roce 1926 se konala ustavující schůze Hospodářského, nákupního a stavebního družstva a Jiří Janda se stal jeho předsedou. Životní sen profesora Jandy se splnil 28. září 1931, kdy byla zoologická zahrada otevřena pro veřejnost a on se stal jejím prvním ředitelem.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.