Nedělní Noční linka: Jak poznat podvodníky od dobrovolníků?

6. leden 2019

Přispíváte finančními dary do sbírek? Čím vás přesvědčí, abyste přispěli do kasičky? Jste důvěřiví, nebo si každého, kdo požádá, byť o malý dar, prověřujete? Myslíte si, že jste někdy naletěli podvodníkovi? Dá se vůbec takový šejdíř poznat? Proč peníze na ulici nikomu do kasičky nedáváte?

V těchto dnech potkáte v ulicích měst i vesnic dobrovolníky, kteří pomáhají při Tříkrálové sbírce. Tu pořádá Charita České republiky už od roku 2001 a jde o největší sbírkovou a dobrovolnickou akci u nás.

Výtěžek pomáhá nemocným, handicapovaným, seniorům nebo matkám s dětmi v tísni. Část sbírky putuje na humanitární pomoc do zahraničí, ale většina peněz pomůže lidem ve vašem blízkém okolí. Jejich příběhy zveřejňuje charita na svém webu.

Z loňské Tříkrálové sbírky se například podařilo finančně podpořit vybudování bezbariérové odlehčovací služby Červánky na Pardubicku, která pomáhá seniorům a jejich pečujícím rodinám. Tříkrálové dary zaplatily i šicí stroj pro sociálně terapeutickou dílnu v Králíkách nebo zdravotní masáže v denním stacionáři Petrklíč v Ledči nad Sázavou, kde nachází útočiště senioři a handicapovaní.

Koledníci Tříkrálové sbírky mají úředně zapečetěnou kasičku, najdete na ní nálepku se znakem Charity a číslo. To musí být totožné s číslem průkazky, kterou se vedoucí skupiny koledníků na přání prokáže. Průkazka je opatřena logem Tříkrálové sbírky, Charity, údaji koledníka a podpisy zástupců Charity.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.