Nedělní Noční linka: Jak motivovat děti současné generace?

3. únor 2019

Jak motivujete děti k učení? Pomáhají vám v tom známky, finanční odměny, nebo na to jdete úplně jinak? Jak docílíte toho, aby doma děti uklidily nebo vám s něčím pomohly?

Je podle vás těžší motivovat děti dnešní generace v porovnání s tím, na co vzpomínáte ze svého dětství, dospívání? Dokážete pro děti vymyslet něco natolik zajímavého, aby na chvíli zapomněly na mobilní telefony a tablety? Je podle vás dnešní generace dětí laxnější, náročnější, nebo je naopak my dospělí často vůbec nechápeme?

Některé děti motivují odměny ve formě sladkostí, dárků nebo třeba vyššího kapesného, pro jiné je důležitá dobrá známka. Častou motivací je i čas strávený u počítačů, mobilních telefonů, ale také setkání s kamarády, oblíbený kroužek nebo nové domácí zvíře.

Někteří rodiče se snaží v dětech nastavit přirozenou motivaci – učím se, protože chci vědět víc, uklízím, protože chci žít v čistém prostředí, pomáhám rodičům, protože jim chci udělat radost. Jakou máte zkušenost vy?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.