Neděle: Řemeslo má zlaté dno

25. září 2016

Platí dnes ještě tohle přísloví? O jaké řemeslníky je podle vás dnes největší zájem a jaký obor naopak pokulhává? Znáte někoho, kdo tvoří rukama něco neobvyklého? Podědili jste řemeslo po svých rodičích a prarodičích?

Na slavnostním zahájení Dnů evropského dědictví ve Slavonicích na Jindřichohradecku ocenilo Ministerstvo kultury dva řemeslníky titulem Nositel tradice lidových řemesel. Za obnovu výroby typické české žinylky jej získal Josef Fidler z Hlinska a Jiří Rücker z Peček u Kolína, který je jedním ze tří řezbářů perníkových forem u nás. Jsou tak mezi 64 řemeslníky, které od roku 2001 ministr takto ohodnotil.

Posláním ocenění je především zachování tradičního řemesla, kterému hrozí zánik. Vzpomente si na šikovného řemeslníka ze svého okolí nebo i vy sami také po večerech tvoříte něco, co by stálo zmínku?

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.