Naučte se domácí mazání na klouby a záda. Iva Hüttnerová prozradí recept

Naše babičky si uměly vždycky poradit, o tom není pochyb. Věděly, jak uklidit, uvařit, a věděly také, jak se zbavit různých obtíží, aniž by musely k doktorovi. Samy si léčily například bolesti zad a kloubů.

Typickým mazáním byla doma vyrobená mast ze sádla a bylinek. Dnes vás ji naučím. Budete potřebovat jenom to, co najdete doma. Do čisté, nejlépe skleněné nádoby nejdříve nasypte 50 gramů sušeného rozmarýnu a 40 gramů sušeného tymiánu. Bylinky zalijte rozpuštěným sádlem tak, aby byly úplně ponořené.

Půl hodiny zahřívejte ve vodní lázni na 60 stupňů, potom nechte zvolna vychladnout a dejte na 14 dní uležet do lednice. Na závěr mast ještě jednou zahřejte ve vodní lázni, sceďte a máte hotovo. Mazání vydrží v chladu několik měsíců a bolavým zádům a kloubům přináší opravdovou úlevu.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.