Na svazích lyžařského areálu v Čenkovicích vyvěrají ze země prameny s léčivou vodou
Horské středisko v Čenkovicích, ležící pod Bukovou horou na rozhraní Orlických hor a Jeseníků, láká turisty nejen na lyže, ale i na speciální vodu. Tamní prameny, které napájí uměle budovaná jezírka, mají prý léčivé účinky.
V posledních letech ve ski areálu v Čenkovicích vznikla tři uměle vytvořená jezírka. Tak zvané Horní jezero se nachází v nadmořské výšce 830 metrů, jen o málo níže je Pavlovo jezírko. Nejvíce dostupné je ale jezírko u Filipova pramene, které najdete hned pod sjezdovkami. Ve výstavbě jezírek se stále pokračuje, v Čenkovicích by jich nakonec mělo být celkem osm.
Filipův pramen pramení na úpatí Bukové hory v nadmořské výšce 820 metrů. Má ale ještě další tři přítoky. Voda, která stéká do jezírka, proudí pod povrchem svahů skrz potrubí o délce několika kilometrů. S regulací Filipova pramene se začalo už před deseti lety, na úpravách jezírka však společnost, která provozuje místní ski areál, pracuje dodnes.
Bolavé klouby vyléčí radon
Filipův pramen má jméno po sedmiletém synovi jednoho z majitelů areálu. Jezírko i ústí pramene jsou vybudované jen z přírodních materiálů, dřeva a místních valounů. Příjemně působí i ručně vyřezaná informační cedulka z lipového dřeva. Tvůrci čenkovického jezírka hledali inspiraci ve venkovních lázních Vincenze Priessnitze. Můžete si v něm bez obav smočit nohy, pokud vás ovšem neodradí právě proplouvající pstruzi.
Voda z Čenkovických pramenů a vrtů je obohacená radonem. Proto má prý blahodárný vliv na tělo a jeho různé nemoci. V létě jezírko využívají lidé s otoky nohou či s bolestmi kloubů, čenkovická voda ale údajně pomáhá i lidem s kožními problémy. Každopádně osvěží. Prameny totiž i v létě zůstávají velmi chladné. V zimě jezírko u Filipova pramene nezamrzá, a tak se u něj mohou zastavit i lyžaři. Vodu z čenkovických pramenů a jezírek využívá lyžařský areál i k umělému zasněžování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chrání nás před cizími vlivy, říká Exner k lex Ukrajina 7. ‚Omezí svobodu slova,‘ namítá Vondráček
-
Levné energie, start-upy i podpora v nezaměstnanosti. Proč jsou severské firmy tak úspěšné
-
Šéf syrských povstalců vyjádřil obdiv k papeži. ‚Křesťané jsou nedílnou součástí země,‘ uvedl
-
Před Muskem a klimatickou krizí varovala sci-fi už dávno. Problém bude i nedostatek dětí, říká spisovatel