Na starodávných saních a lyžích do Jilemnice!

Zima má v současné době spíš podzimní podobu, ale za starých časů v lednu mrzlo až praštělo a všude byly hromady jiskřivého sněhu. Naši předkové se přemisťovali z místa na místo na lyžích a saních a ty se k nám, do našich nejvyšších hor Krkonoš, dostaly v 16. století s osídlenci z rakouských Alp. 

Saně se používaly už od středověku a lyže ještě dříve, ale v Krkonoších oba dopravní prostředky zdomácněly, místní se je naučili vyrábět a jízda na nich se už za dob Rakouska-Uherska dostala na vrcholovou úroveň.

Písně z Čech a především z Krkonoš hraje Musica Bohemica vedená Jaroslavem Krčkem a speciální nahrávku pro Český rozhlas pořídila Folklorní muzika ZUŠ Karla Halíře z Vrchlabí pod vedením Tomáše Olšera. Do Krkonošského muzea v Jilemnici se za tajemstvím lyží a saní vypravila s historikem Janem Luštincem Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.