Lom Živec, kde se dříve těžily drahokamy, má nalákat turisty do Píseckých hor

17. září 2014

Hasiči odčerpávali nepřetržitě 56 hodin vodu z lomu v Píseckých horách. Na jeho odkrytých stěnách našli geologové půlmetrové krystaly turmalínu a také minerál, který se vyskytuje pouze v této lokalitě. Lom zatím není veřejnosti přístupný, to se ale změní už v říjnu.

Voda se z bývalého lomu Živec odčerpala po téměř 50 letech. Snížit hladinu o 12 metrů nebyl podle velitele sboru dobrovolných hasičů Lukáše Nebese jednoduchý úkol.

„Zásah byl komplikovaný v tom, že trval tři dny v kuse. Je to lom uprostřed lesa, takže tam byly napadané stromy, listí. Používali jsme jednak plovoucí čerpadla, pak přenosné požární stříkačky, a když jsme se dostali o nějakých osm metrů níž, tak jsme nasadili ponorná čerpadla,“ přibližuje.

Geologové mezitím hledali nerostné poklady. „Zůstaly tam, což nás tedy potěšilo, zachované právě ty mineralogicky nejzajímavější partie, které byly bohaté různými dalšími minerály, které ten živec znečišťovaly. Především je tam hodně vysoké zastoupení turmalínů, tvoří tam obrovské krystaly. Můžeme říci, že to jsou jedny z největších krystalů turmalínů vůbec v republice,“ upozorňuje Jaroslav Cícha z Prácheňského muzea v Písku.

„Jsou tam mohutné polohy růženínů, což je odrůda křemene. A co nás překvapilo, ve velkém množství se tam vyskytuje takzvaný minerál písekit. Jsou to taková vějířovitá zrna, která zde v roce 1924 popsal mineralog August Krejčí, právě tady z těch píseckých pegmatitových lomů, jako první výskyt tohoto minerálu na světě a vlastně jeho jediný světový výskyt,“ dodává.

Lom, kde se těžil živec, ještě není v současné době přístupný pro veřejnost. To se ale v budoucnu změní. Město začalo lom obnovovat právě proto, aby z něj udělalo další odpočinkové místo v Píseckých horách.

„Budou zde vybudovány nové cesty tak, aby byla tato oblast přístupná i bezbariérově. Dále tam bude vybudována terasa, v rámci altánu pro cyklisty bude ohniště. Je to součástí projektu Srdce Píseckých hor, kdy chceme turisty nasměrovat z centra města a také od řeky do další krásné části v okolí města Písku, což Písecké hory bezesporu jsou,“ potvrzuje mluvčí radnice Roman Ondřich.


Zvětšit mapu
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.