Listopad byl za dob našich babiček měsícem klidu a odpočinku. O Dušičkách se navíc vzpomínalo na všechny blízké zesnulé
Listopad byl za dob našich babiček měsícem, kdy už bylo vše na polích i kolem hospodářství hotovo, a tak měli lidé čas se potkávat doma u vyhřátých kamen. Začaly se vařit vydatné polévky a bylinkové čaje. A začal také čas zabíjaček a honů, takže i maso se dostávalo na stůl častěji.
Zkrátka byl čas klidu, odpočívání, nabírání nových sil a rozjímání. Dušičkové dny navíc patřily vzpomínkám na všechny věrné zesnulé. Chodilo se na rodinné hroby, zapalovaly se svíčky a pokládaly živé květy, které měly symbolizovat víru v život věčný.
V některých krajích se také pekly dušičky nebo kosti svatých. Bylo to pečivo ve tvaru kostí, kterým se obdarovávali pocestní, žebráci nebo nejchudší lidé ve vsi. Dušičky zůstávají dodnes v našich zemích hned po Vánocích největším svátkem v roce a tak nezapomeňte zapálit svíčku a vzpomenout na ty, kteří už s námi nejsou. Vaše Iva Hüttnerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.