Leptospirózu poprvé popsal Adolf Weil v roce 1886, její léčba je velmi obtížná
Hostem pořadu Máme rádi zvířata byla veterinářka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. V pravidelné veterinární poradně tradičně odpovídá na dotazy posluchačů.
Jedním z témat bude i bakteriální onemocnění leptospiróza. Poprvé ho popsal Adolf Weil v roce 1886. Nejčastější způsob nakažení lidí je kontakt poranění kůže, očí nebo sliznic s vodou znečištěnou močí nakaženého zvířete. Patří mezi takzvané zoonózy. To znamená, že existuje vzájemný přenos mezi zvířaty a člověkem. Bakterie napadá všechny orgány. Způsobuje selhávání jater a ledvin.
Klasickým příznakem jsou vysoké teploty, nechutenství, zvracení a průjmy. Postihuje krevní oběh. Může napadat i červené krvinky a způsobit jejich rozpad. Leptospiróza se projevuje i žlutým zabarvením spojivek, tlamy a můžou mít i žlutou kůži. Toto onemocnění se léčí antibiotiky a infuzemi.
Léčba je ale velmi obtížná. Leptospiróza v mnoha případech proto končí smrtí zvířete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.