Kvůli píchlé duši nemusí jízda skončit. Základní opravy jízdního kola zvládnete sami

29. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Utahování šroubu na středu jízdního kola

Píchlá duše, přetržený řetěz nebo jiný technický problém vás může nepříjemně překvapit při cyklistickém výletě. Spoustu potíží je ale možné snadno vyřešit. Proto s sebou na vyjížďku vždy vozte základní nářadí.

Sadu klíčů a imbusů ve skladném balení pořídíte v každém cyklistickém obchodě. Dále je potřeba vozit náhradní duši, pozor však na správný rozměr a typ ventilku. Nezbytným vybavením je i hustilka a dvě montpáky.

Defekt pneumatiky

Nejčastějším problémem je defekt pneumatiky (duše). Může se stát, že plášť prořízne nějaký ostrý předmět, nebo dojde k takzvanému procvaknutí při silném nárazu kola o nerovnost. Oba případy končí prázdným kolem a je nutné vyměnit duši.

Demontujte kolo z rámu, pomocí montpák stáhněte z jedné strany ráfku plášť a vyndejte duši. Prsty zkontrolujte vnitřní stranu pláště, zda v něm není ostrý předmět, a pohledem také dezén pláště. Lehce přifoukněte novou duši, umístěte mezi plášť a ráfek a zacvakněte plášť kolem celého obvodu kola.

Kolo namontujte zpět do rámu, pokud máte ráfkové brzdy, nezapomeňte je znovu zapojit. Kolo dofoukněte hustilkou a můžete pokračovat v jízdě. Myslete ale na to, že už nemáte náhradní duši, proto je dobré s sebou vozit i lepení na duše, které vás může zachránit při dalším defektu.

Přeskakující přehazovačka nebo přesmykač

Dalším problémem, který vás může na kole překvapit, je přeskakující přehazovačka nebo přesmykač. Pokud nejste v opravování kola zběhlí, nesnažte se upravováním šroubků na přehazovačce nebo přesmykači problém vyřešit. Zvolte si převod, na kterém se dá v rámci možností jet, a navštivte odborníky v cykloservisu.

Větším problémem je přetržené brzdové nebo přehazovací lanko. Pokud se přetrhne přehazovací lanko, často se stane, že přesmykač, tedy přední talíř, spadne na nejlehčí tác a naopak přehazovačka na nejtěžší převod. Dojet do servisu je pak sice komplikované, ale možné. Pokud se přetrhne brzdové lanko, přestanou fungovat brzdy, do servisu pak můžete dojet skutečně jen s velkou opatrností.

Přetržený řetěz

Součástí multifunkčního klíče je často i nýtovač, kterým se dá přetržený řetěz opravit. Zkontrolujte, který článek je poškozený, a řetěz pak o poškozený článek zkraťte. Nenýtujte řetěz nasazený na převodníku, pružina v přehazovačce řetěz napíná a není možné ho pak snýtovat. Pozor také na čep, který nýtujete, jakmile se vám povede ho úplně z řetězu odnýtovat, jeho nasazení zpět je téměř nemožné.

Dobrá rada na závěr? I když si s některými problémy cyklista poradí sám, vždy je dobré vozit s sebou mobilní telefon a v případě nouze si sjednat odvoz.

NÁVOD NA CYKLISTIKU - seriál o všem, co patří k jízdě na kole. Připravuje Mária Pfeiferová, odborným garantem je Lukáš Martinek, bývalý profesionální cyklista, který nyní působí na Západočeské univerzitě v Plzni jako odborník na veřejné zdraví.

Všechny díly najdete zde.

autoři: Jiří Čondl , pfr , Lukáš Martinek
Spustit audio

Související