Kočky se dají vychovat. Vydejte se cestou pozitivní motivace

12. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Při výchově koček využijte pozitivní motivaci (ilustrační foto)

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová je toho názoru, že kočky se dají vychovat, i když výslovně pro drezúru, na rozdíl od psů, jsou nevhodné. Během kočičího výcviku se rozhodně nemusíte nechat škrábat do krve, stačí vědět, co vaše kočka miluje a vydat se cestou pozitivní motivace. Jednoduše řečeno, je to obchod „něco za něco“.

U řady koček fungují jejich oblíbené pamlsky jako odměna. Pokud pamlsky nezabírají, možná bude fungovat hra nebo mazlení, které kočce nabídnete místo nevhodné činnosti.

Ve výchově koček se rozhodně nedá spoléhat na sankce a tresty. Kočka se klidně svému páníčkovi nebo paničce postaví tváří v tvář. Častým problémem je škrábání sedačky nebo křesla, a to i když má kočka k dispozici škrabadlo.

Škrábání kočku neodnaučíte, je to její přirozenost a jakési označování teritoria. Ale můžete její pozornost nasměrovat právě ke škrabadlu. Někdy postačí postavit ho vedle sedačky nebo do kuchyně, tedy na frekventované místo, aby mohla být s vámi. A důležité je i místo s dobrým výhledem na dění okolo, zkrátka škrabadlo a stojan s výhledem zastrčený někde v koutě ložnice není to nejlepší řešení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.