Kapelník Greenhornů Honza Vyčítal slaví narozeniny. Připomeňme si jeho hudební tvorbu

4. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Vyčítal na koncertě v Písku v roce 2011
0:00
/
0:00

Nepřehlédnutelnou stopu v české country music, ale i trampské písničce vyšlapal zpěvák, textař, kreslíř a tramp Jan Vyčítal, který ve čtvrtek oslaví 76. narozeniny.

Jan Vyčítal je zakládajícím členem, hlavním textařem a kapelníkem skupiny Greenhorns (Zelenáči). V její nejslavnější éře vynikli jako zpěváci Michal Tučný, Pepa Šimek a Mirek Hoffmann právě s písněmi, jejichž autorem byl Honza Vyčítal.

Vystudoval UMPRUM a několik let se živil jako výtvarník. Jako profesionál vedl Greenhorns do roku 1974, od této doby nesměl z politických důvodů textovat písně (ty však nadále textoval pod pseudonymy nebo jmény svých kamarádů).

Mezi jeho nejznámější texty patří Oranžový expres, Blízko Little Big Hornu nebo To tenkrát v čtyřicátom pátom. Napsal také několik textů pro Hanu Zagorovou nebo Věru Martinovou. Na přelomu milénia přestal ze zdravotních důvodů hrát na kytaru a na koncertech pouze zpívá a moderuje.

autor: Sandy Nosek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser