Jaroslav Hutka a Jiří Dědeček v Českém rozhlase České Budějovice

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Hutka v Českém rozhlase České Budějovice

Výběr z vystoupení dvou písničkářů spjatých s přelomovou dobou roku 1989. Připravil Jiří Kasal.

Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka v Českém rozhlase České Budějovice

je jedním z hudebních symbolů období společenských změn po 17. listopadu 1989. S publikem se podělí o klíčové písničky svého repertoáru, moravské lidovky i osobitý humor, kterým v průvodním slově koření svá vystoupení

Narodil se 21. dubna 1947 v Olomouci. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole, od konce šedesátých let vystupoval jako osobitý písničkář ve dvojicích s Vladimírem Veitem, Hvězdoněm Cignerem a Petrem Kalandrou, později jako sólista. Založil folkové sdružení Šafrán a byl jednou z jeho vůdčích osobností až do zániku Šafránu v druhé polovině 70. let.

Stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1978 byl donucen odejít do exilu. Po pádu komunismu se v roce 1989 vrátil do Prahy a brzy se z něj stal kritik české postkomunistické demokracie.

Jiří Dědeček

Básník, písničkář a překladatel Jiří Dědeček

Narodil se v roce 1953 v Karlových Varech, od roku 1964 žije v Praze. Vystudoal knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Pracoval v Pražské informační službě jako tlumočník z francouzštiny, od té doby je ve svobodném povolání. Roku 1984 se oženil s publicistkou a spisovatelkou Terezou Brdečkovou, s níž má dvě dcery. V letech 1973 až 1985 vystupoval po celé republice jako člen divadla malých forem Burian a Dědeček.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...