Jarní zpívání v Kyjově
Historické moravské město Kyjov se jmenuje podle kyje, kterým se prý dobře oháněli tamní muži a který se dostal nejen do názvu města, ale i do městského znaku.
Leží na Hodonínsku, v části Slovácka, které se říká Kyjovské Dolňácko a je proslulý vínem, krásnými kroji, krásnými písněmi a speciálním tancem, jemuž se říká skočná. A také přes sto let existující národopisnou slavností Slovácký rok a také Jarním zpíváním pod širým nebem, při němž vítají jaro soubory z celé Moravy.
Letos se v první jarní den sešly na kyjovském náměstí k uvítání jara cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova a mužské sbory z Kyjova, Moravan, Dubňan, Valtic, Mikulčic a Velké nad Veličkou; ženy zastupovaly hostitelky z kyjovských Tragačnic a zpěvačky ze Svatobořic-Mistřína a Zpěvule z Bánova. Poslechněte si v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.