Jarní úklid je na spadnutí a Iva Hüttnerová vám s ním pomůže. Tedy alespoň dobrou radou

Jarnímu úklidu se nevyhneme ani letos, a tak pro vás mám pár triků našich babiček. Otisků prstů z nábytku i šlápot na dřevěné podlaze se zbavíte díky černému čaji. Stačí vše studeným čajem omýt a po zaschnutí vyleštit kouskem flanelu. 

Koberce po řádném vyluxování můžete osvěžit octovou vodou. Stačí zakleknout a vykartáčovat je. Osvěžíte barvu a narovnáte vlas.

Ocet je výborný také jako čistič kožené sedačky. Na závěr ji nezapomeňte potřít lněným olejem a po vsáknutí zbytky setřít bavlněným hadříkem. A zapomenout nesmíme ani na troubu. Nahřejte ji a připálená místa posypte solí. Po vychladnutí vezměte hrubší kartáč, kterým nečistoty snadno vyčistíte.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.