Jaké bude počasí? Prozradí panenka nebo panáček z meteodomečku Radka Opluštila

Jaké bude počasí? Prozradí panenka nebo panáček z meteodomečku Radka Opluštila
S výrobou domečků na počasí začal Radek Opluštil z Lechovic v osmdesátých letech. Fungují na principu změn vzdušné vlhkosti. Citlivé vlákno uvnitř se buď smršťuje, nebo natahuje a pohybuje tak figurkami.
Všechno dělá ručně podle starých technologií. „Na každém domečku provedu minimálně sedmdesát úkonů, abych mohl zkompletovat finální výrobek,“ popisuje. Během výroby vystřídá několik prostor - stodolu využívá na hrubou práci, kde na pile řeže velké plošné materiály. „Mám tady i brus vyrobený ze sto let staré pračky a menší pilku,“ ukazuje udržované nástroje.
V nedaleké dílně má pak jemnější stroje, na kterých připravuje další díly. Pracuje s překližkou, intakrylem, solodurem, sololitem a dřevem, které používá konkrétně na točny, na kterých se pohybují panáčci. V teple rodinného domu následně chystá, kompletuje, lepí, natírá a dělá další úpravy až do finálního výrobku. Dá se postavit nebo zavěsit, ale tak aby měl dostatečný kontakt s venkovním ovzduším.
Zajímavé je, že dříve to byla panenka s deštníkem v ruce, která ohlašovala chladné počasí a panáček naopak to pěkné. „Ovšem zákazníci se ozývali s tím, že to chtějí naopak, tak jsem jim vyšel vstříc,“ usmívá se Radek Opluštil.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.