Jak pěstovat vilíny? Hlavně jim vyberte správné místo, počítejte s jejich rozpínavostí

Vilíny - keře, které už s blížícím se jarem rozkvetou; pozvánka na výstavu orchidejí; fotografická soutěž pro posluchače
O vilínech se všeobecně uvádí, že jsou to skromné a nenáročné keře, které neohrožuje žádná významná skupina hmyzu nebo houbových onemocnění. Platí to ale samozřejmě jenom v případech, kdy pěstitel splní rostlině hlavní nároky na spokojený život.
Vilíny potřebují zejména kyprou, velmi dobře propustnou půdu s vysokým podílem humusu. Navíc je důležité, aby půda byla mírně kyselá až kyselá. Ze všech vilínů pouze jeden snáší půdu vápenitou, a to americký druh Hamamelis virginiana L., který se vyskytuje relativně zřídka.
Existenčně důležitá je pro vilín dobrá propustnost půdy. V případě, že se z jakýchkoliv důvodů musí vysazovat vilín do mokrých půd, jediná šance je vysazovat do terénních muld (vyvýšenin), které jsou vytvořeny ze správné a dobře propustné půdy, a to tak, aby se u kořenů nikdy nedržela nadbytečná vláha.
Světelné nároky vilínů jsou poměrně vysoké. Líbí se jim na přímém slunci, nebo na místě s takzvaným toulavým či kropenatým stínem. V podrostu řídce vysazených stromů prosperují dobře, navíc mají k dispozici dostatek humusu z rozkládajícího se listí i vyšší vlhkost vzduchu, která jim vyhovuje také. V silnějším stínu špatně kvetou a na podzim nevybarvují.
Důležitá je i volba stanoviště vzhledem k budoucnosti, která na vilíny čeká. Protože to jsou velmi široké keře, je třeba počítat s jejich rozpínavostí. Proto je těžší najít k nim náležité partnery, aby výsadba nevypadala nudně a přitom nepřišla po letech vniveč.
Úplně univerzální návod na tuto situaci neexistuje, osobně ji řeším tak, že kolem vilínů, pokud to jde, vysazuji krátkověké druhy trvalek nebo druhy, které v nejbližším období splní svoje poslání a posléze budou vytlačeny rozrůstajícími se větvemi vilínu. Volba stanoviště je důležitá i proto, že starší rostliny vilínu přesazování nezvládají vždy úplně dobře. Je tedy lepší vysazovat je opravdu na místo, kde už budou moci zůstat.
Zajímavou kapitolou pěstování je řez vilínů. Snad všechny zdroje uvádějí, že vilíny se zásadně neřežou. Toto doporučení má logiku, neboť regenerační schopnost ze starého dřeva je u vilínů nízká. Navíc krása těchto keřů vynikne nejvíce u letitých rostlin.
Viděl jsem ale i situaci, kdy pěstitel z prostorových důvodů vilín jemně upravoval, aby se keř vešel na zahradu. Tento řez prováděl v jarním období a odstraňoval jenom část tenkých větví tak, aby vždy byly pod řezem ještě viditelné pupeny. Keř tyto zásahy zvládal dobře a vypadal velmi úhledně. Případné zásahy do keřů jsou ale spíše nouzovým řešením, navíc musí být citlivé a dobře načasované.
Příjemnější a veselejší život s rostlinami přeje Pavel Chlouba
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.