Herec Jan Přeučil: Jak zvládnout trému? Dokonale se připravte a vysmrkejte se, i když se vám nechce

22. listopad 2021

Charismatický herec i ve studiu smekl svůj pověstný klobouk. Je velkým vyznavačem gentlemanství, za svůj šarm už má několik titulů. Vydal knihu a k životnímu jubileu chystá dokument.

Přišel hladce oholen, i když donedávna Jana Přeučila zdobila bradka. „Bylo to pro film Cirkus Maximus, kde jsem hrál principála, který má na starosti všechny cirkusáky. Evičce (Eva Hrušková – jeho žena) se to líbilo, ale mě to svědilo. Než by mi to pokaždé nalepovali, nechal jsem si to narůst. Horší než líčení je odličování,“ říká o záludnostech hereckého maskování.

Jan Přeučil je ve svém věku velmi činorodý, nedávno natočil film Stáří není pro sraby, o kterém prozrazuje: „Je to o čtyřech pánech ve vrcholném věku, kde vnuk jednoho z nich splňuje dědečkovi a jeho kamarádům to, co chtěli zažít, ale ještě to nestihli.“

K jeho významnému jubileu se chystá dokument. „Přišel s tím za mnou manažer René Kekely, nejdřív mě to zarazilo, ale je to vlastně i přirozené pokračování k mé knize,“ naráží na svou knihu Deset klobouků Jana Přeučila, kde každý klobouk pojednává o jedné kapitole z jeho života. Kniha nabízí i fotografie, které nikdy nikde nebyly zveřejněny, nebo dojemné dopisy tatínka psané hůlkovým písmem.

Jedna z kapitol se týká i práce pro Český rozhlas. „V rozhlase musí herec všechnu tu emoci a představivost vložit do hlasu, aby to posluchač pochopil. V tom je rozhlasová práce nesmírně dráždivá.“ S našimi kolegy se podílí i na vysílání oblíbené Humoriády.

Umět si užít den

Je velkým vyznavačem gentlemanství, za svůj šarm má už i několik titulů. Byl zvolen Šarmantní osobností roku 2020. „Všem posluchačům děkuji a opět smekám svůj klobouk.“

Nebylo to ale poprvé, v roce 2018 dostal cenu za šarm i v internetové anketě. „Gentlemanství vyznával i tatínek. A na divadelní fakultě mě vyučoval pan Radovan Lukavský, vychovával nás k hereckému gentlemanství a člověk by měl podle toho i žít. My máme s Evičkou myšlenku a citát, kterým se řídíme: Umění života spočívá v tom uvědomovat si krásu všedního dne. A to, myslím, vyjadřuje všechno. Umět si ten krásný den užít naplno.“

Svou vitalitu přičítá své vášni pro danou věc. „Říkám i svým studentům, pokud chtějí být dobří, musí být tou profesí posedlí! A to platí o jakékoli profesi.“

Alex Mynářová a Jan Přeučil

Vynikající rétor

Vydal i knihu rétoriky, kde radí, jak ovládnout trému. „Je to otázka dechu a být dokonale připraven na konkrétní situaci. Pak získáte pocit jistoty a zdravé suverenity. Je dobré se i napít a vysmrkat, i když se vám nechce. Nejhorší je přijít někam na jednání a odevzdat se, že to nějak dopadne.“

Říká, že udržovat si hlas je velká věda. Pořádá rétorické semináře, schází se s řadou osobností, u kterých narazil na to, že pokud mají něco prezentovat, je to nudné, šedé a nevýrazné. „Ta forma, jakým způsobem ty věci předáte, je hrozně důležitá. A člověk má takovou váhu, jako má jeho slovo. Proto nabízím určité recepty, jak pracovat se svým hlasem, jak artikulovat, jak se o hlas starat.“

Dělá i rétorické laboratoře pro lékaře. „Pan profesor Pafko mi řekl, že to, co dělám pro jeho kolegy, je strašně potřebné, protože když mají sdělit diagnózu staré babičce, je důležité, aby tomu rozuměla.“

Čím ho překvapili studenti při loňském výročí? Kolik má doma klobouků? V rozhovoru prozradil, co prožil v 50. letech. Poslechněte si záznam pořadu.

Spustit audio