Dva architekti ukončili spolupráci s městem České Budějovice. Důvodem je odložení rekonstrukce Domu umění

20. únor 2025 11:21

Největší audioportál na českém internetu

Architekt Filip Landa na jednání českobudějovického zastupitelstva | Foto: Václav Pancer, ČTK

Proč se dva architekti rozhodli ukončit spolupráci s městem České Budějovice, zjišťoval Michal Bělský

Na projektu Českých Budějovic jako Evropského hlavního města kultury v roce 2028 už se dál nebude podílet architekt Miroslav Vodák. Členství v městské komisi pro rozvoj metropolitní oblasti pak ukončil architekt Filip Landa. Důvodem je odložení rekonstrukce Domu umění, které vedení radnice opětovně potvrdilo na posledním jednání zastupitelů.

„Záměr galerie současného umění a rekonstrukce Domu umění byl prezentován v přihlášce na Evropské hlavní město kultury, na které se podílelo asi 300 lidí. Mně přijde neuvěřitelné, že najednou někdo tvrdí, že to je projekt nějakých akademiků,“ říká architekt Miroslav Vodák, který s městem spolupracoval už od příprav kandidatury na Evropské hlavní město kultury.

Spolupráci se teď rozhodl ukončit kvůli tomu, že vedení českobudějovické radnice podle něj přetváří podmínky a projekt nebude možné uskutečnit v plánované podobě.

Město s odchodem Miroslava Vodáka přijde například o sérii přednášek a workshopů tematicky svázaných s místní architekturou. „To všechno mělo probíhat v Domě umění. Chtěli jsme udělat průvodce současnou jihočeskou architekturou, mělo jít o přehled soukromých a veřejných investic v kraji od roku 2000,“ připomíná.

Miroslava Vodáka následoval architekt Filip Landa, který byl členem městské komise pro rozvoj metropolitní oblasti. Odložení rekonstrukce Domu umění považuje za důkaz toho, že se město nedrží schválené kulturní strategie.

Vadí mu hlavně neplnění akčního plánu za uplynulé dva roky. „Tam je 46 bodů, které se měly naplnit. Mimo jiné právě rekonstrukce Domu umění a založení příspěvkové organizace, která by se starala o provoz toho domu. A město za dva roky z těch 46 bodů uskutečnilo dva,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Podle vedení města je ukončení spolupráce jednostranným rozhodnutím. Primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová z ODS v tom nevidí překážku pro přípravy projektu Evropského hlavního města kultury. „My nikoho nenutíme. Pokud je to jejich volba, respektuji ji. A pokud chtějí být u rozvoje Českých Budějovic, myslím si, že tady podaná ruka je,“ reaguje.

Odložení rekonstrukce Domu umění podle primátorky neznamená, že by přípravy měly být jakkoliv ohroženy. „Tato záležitost je svým rozsahem opravdu malinká oproti tomu, jak velký je projekt Evropského hlavního města kultury. Neříkejme si tady, že to je něco, co by mělo všechno zhatit,“ argumentuje.

Organizační tým projektu Českých Budějovic jako Evropského hlavního města kultury v roce 2028 pod vedením Karolíny Rachačové ale vnímá situaci odlišně. Upozorňuje především na to, že město nemá za Dům umění připravenou žádnou alternativu. „Rozhodně se s tím počítalo a pokud se opravdu nebude rekonstruovat, budeme muset intenzivně přemýšlet nad tím, kam přesunout ty části programu,“ uvádí.

Nové možnosti by měla přinést analýza kulturních zařízení, kterou vedení města momentálně připravuje. Ta bude ale hotová nejdřív za několik měsíců.

Související