Budvar zaznamenal další úspěch ve sporu s americkým koncernem

23. květen 2003

Americký pivovar Anheuser-Busch v Rakousku prohrál dlouholetý spor s Budějovickým Budvarem. Jedině český pivovar má tak právo používat na rakouském území ochrannou známku Bud. Rozhodl to dnes advokát Antonio Tizzano z Evropského soudního dvora.

Budvar s pivovarem Anheuser-Busch bojuje o právo používat nejrůznější ochranné známky ke svým výrobkům už téměř 100 let. Oba pivovary přitom shodně tvrdí, že mají právo na známky Bud i Budweiser, připomíná agentura Dow Jones.

Český pivovar si dělá nárok na známku Budweiser, protože pivo vyrábí v Českých Budějovicích a označení místa původu se tudíž ve známce Budweiser odráží. Pivo se v Budějovicích vaří od roku 1265 a název Budweiser začala používat německá komunita, která tam v té době žila. Němečtí přistěhovalci, kteří ve Spojených státech začali pivo v roce 1876 vařit, začali používat známku Budweiser, protože pivo s tímto označením bylo v zemi jejich původu dobře známé. Americký pivovar ale vlastní zatím nenapadnutá práva ke známce Budweiser v řadě jiných zemích světa. Anheuser-Busch může známku Budweiser používat třeba v Severní i Jižní Americe a prakticky v celé Asii. Obě firmy teď vedou přes 40 známkoprávních sporů po celém světě a v poslední době uznaly práva Budvaru některé evropské země. Naposledy byl Budvar úspěšný v Lotyšsku a Dánsku. V případě sporu v Rakousku si Budvar nárokoval právo na známku Bud na základě bilaterální smlouvy mezi rakouskou vládou a bývalým Československem. Podle rakouských zákonů je totiž pivo Budweiser a označení Bud chráněnými názvy kvůli označení původu, z něhož pivo pochází. Podobně jako pivo Budweiser podle místa původu rakouské právo chrání například i řecké olivy Kalamata, anglický sýr Stilton či irské lososy. Použití těchto názvů je vyhrazeno exkluzivně pro ty firmy, které v těchto regionech sídlí.

autor: čro čb | zdroj: ČTK
Spustit audio