Budějovičtí hokejisté selhali a poslali Jihlavu do extraligy

23. březen 2004

Hokejisté Dukly Jihlava se vracejí do nejvyšší domácí soutěže. Nejúspěšnější klub české historie i ve čtvrtém utkání baráže o extraligu porazil České Budějovice a v příští sezoně Jihočechy mezi elitou nahradí.

Jihlava dnes vyhrála 3:0 díky dvěma brankám Kaňkovského a jedné Rytnauera a celou sérii zvládli bez zaváhání 4:0.

Dukla Jihlava ozdobená dvanácti tituly mistra republiky se vrací do nejvyšší soutěže po pětileté přestávce. Budějovice v baráži zcela propadly a naopak po třinácti sezonách extraligu opouštějí. Po třech prohrách kvarteto budějovických trenérů zcela přeházelo útočné trojice. Tento tah ale Duklu příliš nezaskočil, neboť kombinační akce se hostujícímu týmu nedařily a dlouho se nedostal do střelecké šance. A to i proto, že budějovičtí hokejisté odehráli z úvodních deseti minut plných šest v oslabení. Jihlava naopak do útočení ani v přesilovkách příliš nepospíchala a spoléhala spíše na dokonalé zajištění vlastní obrany. Do jediné vážnější šance se dostal ve 12. minutě Kristek, jenž si ale nevěděl rady s pozorným brankářem Suchanem. Ani druhá třetina příliš hokejového vzruchu kromě přestávky ve 25. minutě kvůli rozbitému plexisklu nenabídla. Budějovičtí trenéři opět přeskupili útočné řady, ani to však jejich hru neoživilo. Jihlava vystrčila drápky v polovině zápasu, kdy po pravé straně při hře čtyři na čtyři ujel Kaňkovský, jeho střela se odrazila od obránců soupeře za branku. Kaňkovský stačil kotouč znovu dojet, využil zaváhání brankáře Mezina a otevřel skóre. Snaha budějovických hokejistů o případný zvrat se v závěrečné třetině projevila pouze v územní převaze, kterou provázela značná bezradnost. Hostům nepomohlo ani zredukování sestavy na tři útočné řady. Dukla Jihlava velmi pozorně bránila už od středního pásma, do bezprostřední blízkosti vlastní branky soupeře nepouštěla a zaměřila se na pouhé vyhazování kotoučů. S tím si Budějovičtí nevěděli rady, zato Jihlavě se trpělivé čekání na chybu soupeře vyplatilo. Devět minut před koncem po Padělkově přihrávce ujel po pravém křídle Rytnauer a přízemní střelou překonal podruhé brankáře Mezina. V poslední křeči se hosté vrhli do zoufalého útočení. Snížit mohl v 53. minutě Ondřej, ale zcela sám před opuštěnou brankou na chvíli zaváhal a obětavě hrající jihlavští zadáci nebezpečí odvrátili. Budějovice se ještě pokusily 125 sekund před koncem o hru bez brankáře, která už ale na výsledku a jejich sestupu nic nezměnila. Naopak pět sekund před koncem se dostal k odraženému kotouči Kaňkovský a střelou do prázdné branky pečetil výsledek.

autor: čro čb | zdroj: ČTK