Bolesti zad známe dnes stejně dobře, jako je znali před sto lety. Co zabírá na housera?

Houser, ústřel nebo hexenšus. Tak se lidově říká akutní bolesti zad. Pokud vás tento stav někdy potkal, jistě víte, jak je to nepříjemné.

Housera léčily naše babičky suchým teplem. Pro tyto případy měly doma pecky z meruněk, třešní nebo švestek, které v plátěném pytlíku prohřály v troubě a přikládaly na bolestivá místa. A výborně zabíraly i vařené brambory. Stačilo je uvařit ve slupce, ještě horké rozmačkat, vložit do kusu plátna a nechat na zádech působit, dokud nevychladly. Rady jsou to prověřené časem, ale i tak vám přeju, abyste je nemuseli použít.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.