Aleš Zbořil: Na moderování AZ-kvízu se vždy těším, herecký řidičák mi už vypršel

19. duben 2022

Když se řekne AZ-kvíz, nejspíš se vám vybaví jeden z dvojice moderátorů Aleš Zbořil. Kultovní soutěží provází už čtvrt století. „Hrozně to uteklo.“ Neměl někdy pocit vyhoření?

Do populárního AZ-kvízu se dostal klasickým konkurzem. Aleš Zbořil vystudoval JAMU, ale po revoluci se v divadlech tolik nehrálo, odjel proto na půlroční stáž na soukromou hereckou školu do Paříže. Po návratu se na něj usmálo štěstí, a místo na pracovní úřad zavolal do tehdejšího soukromého Rádia Brno a dostal místo moderátora. Později zkusil konkurz v Praze do vědomostní soutěže.

Vysílání AZ-kvízu oslaví už čtvrtstoletí, přitom jeho existence byla několikrát ohrožena. „Programové schéma se mění každý půl rok, tak vždycky čekáme, zda to ještě pořád budeme vysílat. Natáčí se dva dny v měsíci a musím bez mučení přiznat, že se na ty dva dny těším. Tady nějaké vyhoření nehrozí.“

Pět převleků za den

Každý den se natočí pět dílů. „Nejhorší je ten desátý, to už jsem vestoje taky asi desátou hodinu, a to neustálé mluvení je namáhavé. Čím jsem starší, tím mě taky víc bolí nohy a záda. Na každý díl se musím jít převlíct, a to je pro chlapa taky strašný – 5x za den se převléknout,“ potvrzuje s úsměvem „oblibu“ mužů v převlékání.

Pořad se za 25 let vysílání nevyhnul proměnám. „Párkrát se měnila pravidla, aby nabral na atraktivitě. A několikrát se měnila dekorace. Taky šetříme naše lesy a otázky už čteme z notebooku. A taky jsme zestárli,“ usmívá se. V moderování se střídá s kolegyní Evou Machourkovou. „Hodně lidí mi říká, ať ji pozdravuju, ale my se moc nevídáme, protože se točí na střídačku. Spíš jen při focení nebo dnech otevřených dveří.“

Podle pravidel se může soutěžící přihlásit jeden rok po odvysílání dílu, ve kterém soutěžil, maximální počet je pět účastí. „Tito soutěžící od nás na konci dostávají speciální tričko, říkáme jim tričkaři.“

Aleš Zbořil moderuje z brněnského studia s kolegyní Terezou Richtrovou také pořad Dobré ráno s Českou televizí. „Dobré ráno je 2,5 hodiny živého vysílání, v AZ-kvízu můžete věci přetočit. Takže jestli například dorazí host do studia, to je vždycky napínavé.“

Herecký řidičák mi vypršel

Je vystudovaný herec, ale herectví se nevěnuje. Uplatnění našel v dabingu. „Můj herecký řidičák vypršel. Pokud to chcete dělat na profesionální úrovni, tak potřebujete trénink. A když alespoň obden nestojíte na jevišti, tak nemáte šanci ve svém věku někoho herecky zaujmout. Ale dabing dělám intenzivně, tam tu hereckou praxi mám, to je výhoda.“

Věnuje se také koučinku a vyučuje rétoriku. Pochvaluje si, že s vyjadřováním jsme na tom už mnohem lépe než před dvaceti lety. „Sociální kontakt se posunul, nebyli jsme zvyklí, že by nás nějaký majitel restaurace vítal nebo nám poděkoval. Nebo že by prodavačky měly být vstřícné, to snad jen v seriálu Žena za pultem.“ Na kurzy se mu hlásí i politici, zejména v době voleb.

Kdo vymýšlí otázky do AZ kvízu? Utekl jim někdo ze studia a přistihl se někdy, že někomu fandí víc? Co vše v praxi obnáší práce dabingového režiséra? Pochází z Brna, proč by nechtěl žít v Praze? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.