Písničky, které provázely jeho život, představuje Milan Drobný
Zpěvák a producent Milan Drobný se dostal k muzice náhodou, když ho kvůli maléru na chmelové brigádě vyloučili z gymnázia. Následně se přihlásil do přijímacího řízení oboru Hudební komedie na státní konzervatoři. U komise uspěl a jeho třídním učitelem se stal Oldřich Nový.
Svoji zpěváckou kariéru poté začal v soutěži Hledáme nové talenty, do níž se přihlásil na poslední chvíli a vybral si písničku od Gilberta Bécauda - V ten den, kdy se vrátil déšť. I když nic nevyhrál, kapelník Karel Krautgartner mu nabídl účinkování ve svém orchestru.
Později, když zpíval v kavárně Vltava, se setkal s Karlem Gottem. A právě s ním začal hrát v divadle Semafor, když Šlitr a Suchý hledali náhradu za Waldemara Matušku, který z divadla odešel. 15. února 1963 spolu nastoupili do divadla Semafor.
Později spolupracoval s Country Beatem Jiřího Brabce, orchestry Karla Vlacha a Václava Hybše. Jako zpěvák Pragokoncertu zpíval v celé Evropě, například v Jugoslávii, Německu a jiných. Vystupoval v Egyptě, v Kostarice, v Brazílii a na Kubě. V roce 1994 byl zpívat v Kanadě a Americe krajanům a v roce 2000 absolvoval koncertní turné po Austrálii.
Související
-
Houslista Jaroslav Svěcený vzpomíná na písničky, které provázely a ovlivnily jeho hudební život
Rodák z Hradce Králové je jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších současných českých houslistů. Studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění.
-
Muzikanti jsou veřejný majetek, směje se Jan Vančura, hravý kluk v těle dospělého chlapa
Pátečním hostem Lady Klokočníkové v přenosu z rozhlasové kavárny District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové byl 29. března od 10:00 zpěvák a muzikant Jan Vančura.
-
Zpívání je zdraví prospěšné, člověk hýbe tělem i duší. To tvrdí Li-že aneb lipnické ženy
Lipnice je městská část Dvora Králové nad Labem, z centra města je vzdálená asi 2 kilometry. V místní sokolovně se nejen cvičí, ale také zpívá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.