Neplést užovku se zmijí. Výchova k ochraně přírody začíná ve škole

5. březen 2024

Planetě by mohlo pomoct, kdybychom přestali mít starost jenom o sebe a začali se ohlížet na životní prostředí i při obyčejné procházce. Myslí si Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC).

„Sdružujeme 18 organizací, které se snaží chránit faunu a flóru. Kolegové v terénu monitorují pohyby zvířat, komunikují s místními a obecně inspirují k ochraně přírody. Začali jsme za pomoci filmařů a odborníků dělat krátká edukativní videa. Školy si je pouštějí, stahují pracovní listy, ale chtěli jsme zažít, jak to s dětmi funguje. Proto jsme si vymysleli svůj vlastní filmový festival. První ročník byl v pražském Národním muzeu, doplnila ho ještě i expozice. Letos jsme přidali nová videa a nová místa včetně Pardubic,“ řekla ředitelka CCBC Kristýna Nováková.

Mlok skvrnitý

Fotograf přírody? Ideálně zoolog

Na edukativních snímcích se podílí taky Vít Lukáš. „Plazy a obojživelníky mám velmi rád. Pracuji s nimi dlouhé roky. Profesně jsem zoolog a nezbytnou součástí toho je fotodokumentace a videodokumentace. Jako entomolog jsem zase pracoval hodně s hmyzem a pavoukovci. Snažil jsem se dělat makrofotografie. Kvalitní vizuál samozřejmě lidi zaujme. Když zajímavě vyfotím pavouka, které většina lidí jinak nemusí a najednou vidí velké oči, nějakou kresbu, bývá to pro ně bližší, přátelštější a najdou si k nim cestu.“

Kombinace zoologie a ochrany přírody má něco do sebe. „Můžu dosáhnout fotek odpovídajících realitě. Zachytím momenty tak, jak by měly být. Zároveň se dokážu v přírodě pohybovat natolik opatrně, abych co nejméně ovlivnil její chod, neohrozil vajíčka a podobně.“

Široký záběr dokumentů

Lukáš teď natáčel hlavně o užovce podplamaté. „Ona je naším druhým nejohroženějším druhem hada po užovce stromové. Pracovali jsme s pražskou populací na břehu řeky Vltavy u zoologické zahrady. Vzhledem k aktivitám člověka jejich místa výskytu velice rychle mizí a je potřeba je chránit. Lidé se díky našemu videu naučí rozeznávat užovku podplamatou od hladké a hlavně od zmije. Velmi často je lidé ubíjejí, protože si je spletou. Teď chystáme další 3 dokumenty ve stejném formátu. Budou se týkat pavouků, netopýrů a ještěrky zelené.“

Festival přírodovědných filmů pro školy Nechme se překvapovat odstartoval na začátku března v Pardubicích. „V dubnu se vrátíme do Národního muzea. Pracovali jsme intenzivně na novém filmu o šelmách. Máme krásné záběry, snad se budou dětem líbit,“ doufá Nováková.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.