Figurky v unikátním kovovém betlémě v Dolním Bousově jsou vyrobeny do nejmenších detailů

6. prosinec 2019 09:10

Kovový betlém mají v Galerii Na Faře v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku v těsné blízkosti kostela svaté Kateřiny. Podle kovářů, kteří ho vyrobili, jsou v Česku prý jen dva takové. Ten bousovský má dvacet pět postaviček, ovce, žebřiňák i studnu. A samozřejmě je v něm i Ježíšek v jesličkách. Aby měl ale v kovovém prostředí také trochu pohodlí, leží na opravdovém seně.

„Jednu postavu, nebo chceme-li figurku, vyrábím přibližně jeden den,“ přibližuje tvorbu unikátního betlému jeden z jeho spoluautorů umělecký kovář Pavel Kverek.

Kovový betlém v Dolním Bousově je umístěn na ploše přibližně jednoho čtverečního metru, figurky jsou vysoké kolem patnácti centimetrů. Dospělí i děti mohou obdivovat, jak jsou figurky do detailů propracované. Muzikanti si nesou nástroje, rybář nese ryby, pekař drží vánočku, někdo nese sud s vínem, jiný zase nůši a z nůše dokonce vykukuje malá hlava.

Dolní Bousov je teprve druhým majitelem kovového betlému v Česku. Ten další, od stejných autorů, můžete vidět v Betlémské kapli.

autoři: duch , JMys
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.