Nejtemnější část zimy skončila, za předěl se považuje svátek Hromnice

12. únor 2023

Na Hromnice o hodinu více, praví známá pranostika. Týká se slunce a délky jeho setrvání na obloze. „Když si spočítáme čas od východu do západu slunce, tak nám skutečně vychází, že od začátku roku se doba slunečního svitu prodloužila o více než hodinu,“ říká astronomka Jana Tichá.

Hromnice, které připadají na 2. února, jsou podle ní svátkem, který připomíná, že už končí nejtemnější, nejtmavší část zimy. Postupně se prodlužuje délka dne a blíží se předjaří.

Hromnice je lidový název křesťanského svátku Uvedení Páně do chrámu. „Ježíše po čtyřiceti dnech od narození vzali rodiče do chrámu, tam se setkali s proroky, kteří Ježíše nazvali světlem k osvícení národů. A to vlastně bylo zkombinováno s tím, že období Hromnic bylo zřejmě už daleko dříve považováno za takový předěl, kdy můžeme doufat v blížící se jaro,“ vysvětluje Jana Tichá.

Během února bude také možné pozorovat několik úkazů na obloze, například zajímavé setkání Měsíce a Jupitera 22. a 23. února nebo Venuši poblíž Měsíce 27. února.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.