„Jednou za uherský rok“ nastanou dva úplňky během jednoho měsíce. Jev přešel do anglického úsloví

30. červenec 2023

Srpen je teplý prázdninový měsíc a jeho noční obloha je kromě všech obvyklých krás ozdobená Perseidami. Zároveň už se také krátí doba slunečního svitu, dny se zkracují a noci prodlužují.

Prvního srpna letos nastane úplněk. Osmého bude měsíc v poslední čtvrti, šestnáctého v novu, čtyřiadvacátého v první čtvrti. A 31. srpna přijde druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci.

„To je taková lehká vzácnost, stává se to poměrně výjimečně. Ve Spojených státech se tomu druhému úplňku v jednom kalendářním měsíci říká blue moon, tedy modrý měsíc,“ doplňuje jihočeská astronomka Jana Tichá.

V angličtině existuje úsloví, které bychom mohli přeložit jako „jednou za modrý měsíc“. „To se využívá ve smyslu jednou za uherský rok, jak říkáme v Čechách. Znamená to, že se něco stává jednou za hodně dlouhou dobu, také se to reálně nemusí stát nikdy, jak se říká, na svatého Dyndy,“ dodává Jana Tichá.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.