Meteor o největší antilopě, zápalkách a zombie pavoucích

8. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Jak vznikají zombie pavouci? | Foto: Shutterstock

Meteor 8. 3. 2025

Poslechněte si:

  • 01:01 Největší antilopa světa
  • 11:44 Jak fungují zápalky?
  • 20:40 První průmyslová škola
  • 25:43 Zombie pavouci
  • 34:42 Dokážeme předejít srážce s planetkou?
  • 45:33 Jak hnízdí sovy? Proč si sovy nestaví hnízda?

Hovoří zooložka Pavla Hejcmanová, chemik Jan Havlík nebo inženýr Tomáš Přibyl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Co sova ví? Jennifer Ackermanové nakladateství Kazda čte Dana Černá.

Největší antilopa světa

Češi pomáhají v Senegalu zachraňovat antilopu Derbyho

Dosahuje 150 až 175 cm výšky v kohoutku a hmotnosti 300 až 1080 kg. Délka těla se pohybuje od 210 do asi 345 cm a délka ocasu mezi 50 až 90 cm. Jmenuje se Antilopa Derbyho, a její západní poddruh má velký problém. V Senegalském přírodním parku zbývají poslední stovky kusů.

Prof. Pavla Hejcmanová z České zemědělské univerzity antilopám pomáhá už 25 let. Podařilo se založit další chovy ve dvou senegalských oborách. Proč je těchto antilop tak málo? A proč se nejraději procházejí v největším horku?

Jak fungují zápalky?

Zápalka, hra s ohněm (ilustrační foto)

Vzít dva kameny, křesat s nimi o sebe, dokud nepřeskočí jiskra. Už před 30 000 roky to takhle lidé dělali. Naštěstí postupně kameny nahradila kapesní křesadla, ale i tak šlo někdy o zdlouhavou práci.

Všem se ulevilo, když přišly na svět roku 1826 první sirky! Ale byly příliš nebezpečné. Proč? A jak se je podařilo vylepšit? To popsal dr. Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV.

První průmyslová škola

František Maixner: Jan Evangelista Purkyně

Školu dne 8. března 1857 slavnostně otevřel profesor pražské techniky a jednatel Průmyslové jednoty Karel Balling, její poslání formuloval její čestný ředitel, profesor pražské univerzity Jan Evangelista Purkyně, tehdy téměř sedmdesátiletý.

V úvodním projevu proneseném česky zdůraznil, že škola má působit jako zprostředkovatel vědeckého poznání pro průmyslovou výrobu. Nová nedělní a večerní škola s českým i německým vyučovacím jazykem sídlila v budově reálné školy v Panské ulici. Hned napoprvé se do ní přihlásilo 605 žáků. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.    

Jak vznikají zombie pavouci?

Zombie pavouk

David Attenborough. Nejslavnějšího britský popularizátor přírody, který už 75 let pracuje pro BBC. Dnes je mu 98 let a stále provází své diváky. Inspiroval řadu mladých lidí, aby se dali na vědeckou dráhu a ti se mu snaží odvděčit mimo jiné tím, že po něm pojmenovávají nové organismy.

Jmenují se po něm např. jestřábník, láčkovka, motýl okáč, vážka, nosatec a teď přibyl nový přírůstek. Jde o houbu, která umí proměnit pavouky na zombie. Představí nám ho biolog prof. Jaroslav Petr.

Dokážeme předejít srážce s planetkou?

Sonda Hera s doprovodnými CubeSaty Milani a Juventas u binární planetky Didymos

Kosmická sonda Hera letí k planetce a jejímu měsíci. Cíl nebyl vybrán náhodně, měsíc totiž lidstvo záměrně zasáhlo projektilem. Tím byla před třemi lety malá kosmická sonda DART.

Náraz měl pozměnit dráhu měsíce a ukázat, zda by takto bylo možné zachránit Zemi před devastující srážkou s planetkou. Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně popsal, co bude sonda Hera na měsíci zjišťovat.

Proč si sovy nestaví hnízda?

Na českolipském sídlišti Špičák se usadil pár kalousů ušatých

Jak vypadá čapí hnízdo nebo hnízdo vlaštovek, ví každý. Ale co hnízdo sovy? Víte, jak vypadá? Záleží nejen na druhu sovy, ale i na mnoha jiných živočiších. Sova si totiž hnízdo nestaví.

Píše o tom kniha Jennifer Ackermanové s názvem Co sova ví? a podtitulem Nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa. Knihu v překladu ornitoložky Aleny Klvaňové vydalo nakladatelství Kazda a v Meteoru z ní čte Dana Černá.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.

autor: Petr Sobotka

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.