Výsadkové pouzdro vesmírné sondy doručí na Zemi cenné vzorky z povrchu asteroidu Bennu

24. září 2023

Na neděli 24. září 2023 se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z blízkozemního asteroidu Bennu. Doručí je výsadkové pouzdro sondy OSIRIS-REx, která vzlétla v roce 2016 a vzorky z povrchu odebrala v roce 2020,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

K dlouholetému a komplikovanému projektu drobným dílkem přispěli i jihočeští odborníci. „My jsme už v roce 1999 potvrzovali objev tohoto asteroidu. Tehdy byl znám pod označením 1999 RQ36, až později dostal jméno Bennu podle staroegyptského božstva v podobě ptáka s dlouhýma nohama a rozepjatými křídly, tedy vlastně volavky popelavé,“ vysvětluje Jana Tichá.

Sondu k asteroidu vyslali odborníci z univerzity v Arizoně v USA. „My, kteří jsme potvrzovali objev asteroidu, jsme na vzorky zvědaví možná ještě víc než průměrní astronomové. Bude to už několikátý vzorek asteroidu přivezený na Zemi a budeme moci zkoumat další vesmírný objekt, který známe zblízka. Zřejmě se potvrdí i to, že každý asteroid je jiný,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.