První mise byla úspěšná. Lidé budou dál testovat své možnosti, jak ovlivňovat pohyb vesmírných těles

14. květen 2023

Během vesmírné mise DART lidé poprvé v dějinách vychýlili dráhu tělesa putujícího vesmírem. Tím si ověřili, že mají technologie k tomu, aby zabránili třeba dopadu obřího asteroidu na Zem. Podobné testy se podle jihočeské astronomky Jany Tiché budou zcela jistě opakovat.

„Jednu takovou misi už začali připravovat čínští astronomové. Ti by chtěli svojí sondou trefit některý z poměrně malých blízkozemních asteroidů o velikosti přibližně 30 metrů. To jsou tělesa, která způsobí škodu jenom na poměrně malém území, ale samozřejmě záleží na tom, kam dopadnou,“ popisuje.

Myslí si, že i americká vesmírná agentura NASA bude chtít zopakovat test, a to s asteroidem úplně jiného složení než při misi DART. „A něco podobného, kdy nejde o vychýlení z dráhy, ale přistání na malém asteroidu, připravují Japonci,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.