Zpočátku chtěla hlavně naučit dceru žít v online světě. Dnes policistka za své programy věnované kyberbezpečnosti sbírá ocenění
Falešné zprávy přes Whatsapp, takzvané navolávání nebo nabízení smyšlených investic. To jsou nejčastější internetové podvody současnosti. Prevenci v oblasti kybernetické bezpečnosti se věnuje Martina Sokolíková, policistka z obvodního oddělení v Trhových Svinech na Českobudějovicku. S vlastním projektem (Ne)bezpečná síť loni zvítězila hned ve třech ze šesti kategorií národní soutěže Kybercena roku.
S kyberprevencí Martina Sokolíková začínala v roce 2019, tedy rok předtím, než nastoupila k policii. Podnětem tehdy byly různé popudy z nejbližšího okolí, ale také touha vzdělat v této oblasti vlastní dceru.
„Chtěla jsem se dozvědět, jak tím online světem dítě provázet, kdy jí třeba dát první telefon, jak by měla zacházet se sociálními sítěmi a podobně. Hledala jsem, kdo to u nás lektoruje, kde se dají takové informace najít, ale nikde dostupné nebyly. Popíchlo mě to k tomu, abych se dovzdělala sama a téma rozšířila dál mezi rodiče,“ popisuje.
Dnes už je podle ní situace o poznání lepší. „Za těch šest až sedm let se svět výrazně posunul. Vznikly nové projekty, hodně se tomu věnuje policie, investuje v tomto směru hodně času, energie i prostředků. I když to ještě není úplně ono, je to na míle vzdálené tomu, jak se o tématu mluvilo, když jsem se o to začala zajímat,“ hodnotí úroveň dnešní prevence v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Čtěte také
Notoricky známá fráze, že zločinci jsou vždy o krok napřed, platí u internetových podvodů dvojnásob. Podvodníci zkouší neustále nové triky, způsoby a postupy.
„Teď hodně frčí posílání různých odkazů přes Whatsap. Vašim rodičům třeba přijde zpráva, že jste ztratili telefon, aby vám zavolali a klikli na odkaz. Často také dochází k takzvanému navolávání. V takovém případě vám falešný policista zpravidla oznámí napadení vašeho bankovního účtu. Bude vám posílat svůj služební průkaz i občanku, což je přesně to, co my neděláme. Ano, zavoláme, ale poškozeného si pozveme na služebnu a řešíme to s ním osobně,“ upozorňuje policistka.
Jaké je obecné povědomí o kybernetické bezpečnosti v naší společnosti? A co Martina Sokolíková v nejbližší době chystá? Celý rozhovor si pusťte v přehrávači výše.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
