Zeus přežil díky včelám, Pythagoras napsal svou větu, když jedl jenom med, praví legendy

Nejstarší mýty o včelách pocházejí ze starověkého Řecka a Říma. Jedna z nich vypráví o Diovi. Jeho matka Rhea ho schovala před otcem Krónem. Tomu totiž věštkyně předpověděly, že ho připraví o trůn jeden z jeho synů. Proto každého syna zabil.

„V případě Dia ale Rhea zabalila do plínek kámen a podstrčila ho Krónovi. Syna ukryla v jeskyni a tam ho krmily včely. Díky tomu Zeus přežil a v dospělosti svrhnul Króna ve válce Titánů,“ vypráví pověst šéfredaktorka časopisu Moderní včelař Marie Šotolová. 

Patronem včelařů a voskařů je milánský biskup Ambrož. O něm se ví, že byl znamenitým řečníkem. Podle legendy za to mohly včely. Píše se, že když byl malý, krmily ho včely. Proto hovořil krásně a sladce. Říkalo se to také o svaté Ritě a dalších světcích. O Pythagorovi se zase tvrdilo, že když psal známou Pythagorovu větu, jedl jenom med.

Další zajímavosti, třeba jak včely přišly k žihadlu, co máte čekat, když vám do domu vlétne včela, nebo kdo z našich a světových spisovatelů psal o včelách, si poslechněte v magazínu Máme rádi zvířata.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...