Zelná pole připomínají hmyzí farmu. Tolik škůdců jako letos farmáři nepamatují

Zelí napadené škůdcem
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Zelí napadené škůdcem

Zelí na jihu Čech ničí škůdci. Letos se hmyz přemnožil ještě víc než loni. Pěstitelé zelí v Roudném na Českobudějovicku se škůdci svádí marný boj už několik týdnů, stojí je to čas i peníze.

Zelí napadené škůdcem

„Na téhle rostlině jsou malí dřepčíci. To je tak dvoumilimetrový brouček, který dokáže vykousnout střed a zlikvidovat zelí i pod zemí,“ ukazuje jednoho z mnoha škůdců vedoucí krouhárny Zemědělského podniku Malše Roudné Eduard Šebenda.

„Letos je to strašný, to jsem za dvacet let praxe ještě nezažil. Těch škůdců je celá řada, je tady předivka, bělásek naklade housenky, můra zelná, samozřejmě klasika je mšice a převládají ti dřepčíci,“ dodává.

Vlivem suchého a teplého počasí se podle Eduarda Šebendy škůdcům náramně daří a dokáží se reprodukovat rychleji, než zemědělci zvládají reagovat postřikem.

Škůdci byli přemnožení už loni, proto pěstitelé postupovali při výsevu trochu jinak. „Řekli jsme si, že tedy zvedneme výsev, aby ten brouk měl co ukousnout. Včas se to nikdy nedohlídá, tak aby nám na poli zůstalo co nejvíc, i když brouk přijde a něco tam vyvede,“ vysvětluje Eduard Šebenda.

Zvýšení výsevu zhruba o pět tisíc semen na hektar znamená investici řádově o desetitisíce korun vyšší. Nemalé náklady jdou i na následný postřik.

Podle prvních odhadů farmářů zničili škůdci osm až deset procent úrody. Škody se ale můžou ještě zvýšit, protože zelí se začne sklízet až v polovině září.

Spustit audio

Související