Železný most v Týně zůstane na svém místě, upraví ho na zdvihací

8. září 2017
Železný most v Týně nad Vltavou

Železný most v Týně nad Vltavou zůstane na svém místě a bude ho zvedat speciální zařízení. Umožní tak proplutí velkých lodí. Toto řešení schválilo 16 z 21 zastupitelů na svém čtvrtečním zasedání.

„Do poloviny mostu blíže středu města bude instalováno zvedací zařízení a bude se tedy vodorovně zvedat na tu podjezdnou výšku 5,25 metrů. Dojde k dalším investicím, jako je přeložka sítí a nejbližší úprava předpolí,“ doplnil starosta Milan Šnorek.

Rekonstrukce by podle něj měla začít v roce 2021.

Valná většina zastupitelů s rekonstrukcí a úpravou souhlasila, ale za určitých podmínek. „Nejzásadnější je, že město zůstane vlastníkem mostu po realizaci, ale zvedací zařízení i provoz bude vlastnit a zajišťovat stát,“ uvedl Milan Šnorek.

Železný most v Týně nad Vltavou je technickou památkou z roku 1895. Už několik let se ale řešilo, jak jej upravit, aby pod ním mohly projíždět i větší lodě. Ve hře byla také varianta přestěhování mostu na jiné místo a výstavba nového.

Například starosta ale upřednostňoval variantu mostu zdvihacího. Je levnější, má stát zhruba 160 milionů korun, a většinu z těchto peněz může zaplatit Ředitelství vodních cest. „Volné prostředky na úrovni Státního fondu dopravní infrastruktury v tuto chvíli jsou, dveře pro investici by byly otevřené,“ uvedl.

Také podle Daniela Šnejda z Národního památkového ústavu má z hlediska památkové ochrany přednost zachování mostu ve stávajícím tvaru na stejném místě.

  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • Týn nad Vltavou
  • Železný most