Zelená pěší zóna může být i mezi nebem a zemí, dokazuje netradiční lávka nad kolejištěm

14. duben 2023

Železniční lávka, která připomíná spíš střešní zahradu než můstek pro pěší. Zajímavé místo objevil zahradník Pavel Chlouba při své cestě po Holandsku ve městě 's-Hertogenbosch. Toto hlavní město nizozemské provincie Severní Brabantsko má necelých 150 tisíc obyvatel a je významným železničním uzlem. Vydejte se s námi k velkoryse řešené lávce v pořadu Zelené světy.

Dozvíte se, že lávka kombinuje kortenové prvky, velké stromy, keře i množství trvalek a trav. Z nadchodu se stala regulérní vycházková trasa, která spojuje městské části rozdělené kolejištěm. Nejsme na to zvyklí, ale ukazuje se, že místo pro zelenou pěší zónu se dá najít i v prostoru mezi nebem a zemí.

Dále v magazínu Zelené světy připomeneme, že rostliny je možné chránit nejen chemicky, ale i cestou biologickou. Vysvětlíme, jak to celé funguje a jestli si takový biologický postřik můžeme vyrobit sami doma. Zaměříme se i na řez borůvek.

K poslechu zve moderátorky-zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

autor: Pavel Chlouba
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.