Žebrák u Černé věže, Myšlenka s hlavou ve svěráku u knihovny. Sochy se usídlily v jihočeských městech
U vody, ve vodě, na náměstí, ale třeba také ve vzduchu můžete spatřit sochy a instalace. Začala výstava Umění ve městě, která do šesti míst na jihu Čech přivedla umělecké objekty. Nově jsou letos k vidění ve Vodňanech nebo na hřbitově Malsička ve Volyni.
„Loni jsme měli téma voda, letos máme téma city, město, ale zároveň city, pocity, emoce, které z toho města pramení a které umění budí a mělo by budit. A my už teď víme, že opět budí, z čehož mám radost. I po třinácti letech jsou pořád někteří lidé pohoršení nebo překvapení, co všecko je a není umění,“ říká sochař a iniciátor výstavy Michal Trpák.
Sochy se opět objevují na různých místech. Jsou ve vzduchu, na vodní hladině, na zemi, na fasádách budov. „Umění opravdu vstupuje do toho města, je s ním v nějaké interakci a některá díla vznikají přímo pro konkrétní prostory, třeba pro dvě stěny sportovní haly nebo pro zeď na Lipně,“ říká Michal Trpák.
Do Českých Budějovic se vrátil například sochař Jakub Flejšar. „Mám u Černé věže sochu, která se jmenuje Žebrák. Je to taková figura složená z kostek podobných dlažebním kostkám. Je z cortenu, což je železo, které se nerozpadá, takový věčný materiál. Má témata jsou vždycky taková vnitřní, a to se asi moc nezmění,“ popisuje.
Díla Jakuba Flejšara jsou zároveň vždy geometrická a figurální. „To také neopustím. Ta geometrie u Černé věže působí moc pěkně. Jsou to také tři druhy kostek – na jedněch kostkách sedí, další kostky má jako pozadí a on je z kostek,“ dodává.
Čtěte také
Jednu ze soch vystavuje na Umění ve městě Štěpán Molín. Umístil ji k Jihočeské vědecké knihovně v ulici Na Sadech. „Je to naše společná věc s Vladimírem Franzem. Jmenuje se Myšlenka. Bavili jsme se o ní při venčení psa v rámci lockdownu, kdy jsme konzultovali podobu, formální stránku,“ prozrazuje.
„My jsme tu Myšlenku udělali tak, že socha je hlavou dolů a tu hlavu má ve svěráku. Čili to myšlení bolí. Je to komorní plastika, ale v takové jemné ironii, aby to bylo trochu roztomilé. Myslím, že před vědeckou knihovnou je to v pořádku,“ dodává Vladimír Franz.
Díky výstavě Umění ve městě jsou sochy k vidění nejen v Českých Budějovicích, ale také ve Veselí nad Lužnicí, Hluboké nad Vltavou, Vodňanech, Volyni a Lipně nad Vltavou. Zůstanou tu až do konce září.
Reportáž z vernisáže výstavy Umění ve městě přináší kulturní magazín Kavárna. Dále připomíná, že památkáři po dlouhé rekonstrukci otevřeli zámek ve Vimperku, a nabízí recenzi knihy Všichni jsou psychopati, jenom já jsem letadlo.
Související
-
Památkáři otevřeli po tříleté rekonstrukci zámek Vimperk. Lidé uvidí třeba unikátní malovaný strop
Novou prohlídkovou trasu, vzácný renesanční strop i originál obří knihy Josefa Váchala najdou návštěvníci na zámku Vimperk. Památka se po rekonstrukci otevírá turistům.
-
Sochař Petr Schel: Koronarok mi přinesl zklidnění. Myslím, že lidé teď chtějí vidět něco hezkého
Rok ve znamení pandemie byl pro umělce pohromou. Nemohli vykonávat svou práci, leckteří se ocitli téměř bez příjmů. Jak se ale mnoho z nich shoduje, byl to rok zklidnění.
-
Jsem prokrastinátor a dobře znám hrůzu z bílého plátna, prozrazuje malířka Renata Štolbová
Za svou doménu považuje olejomalbu na plátně. Jejími díly se těší návštěvníci galerií u nás i v zahraničí. Malířka Renata Štolbová pochází z Budějovic, teď žije v Holubově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka