Zavést pevný termín Velikonoc? Snahy byly, ale vždy narazily na odpor, říká astronomka

9. duben 2023

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, jejich termín souvisí s prvním jarním úplňkem. „Pohyblivé jsou i další svátky, které jsou v církevním roce navázané právě na Velikonoce. Asi nejznámější je Popeleční středa, která nastává 46 dnů před Velikonoční nedělí,“ připomíná astronomka Jana Tichá.

Pohyblivé jsou i termíny méně známých souvisejích svátků jako Boží tělo nebo Letnice. „Mně to přijde i z astronomického hlediska kouzelné, je v tom vlastně ozvěna těch dávných lunárních kalendářů vedle křesťanských a věroučných tradic,“ komentuje Jana Tichá.

Pokusy o určení pevného termínu Velikonoc, stejně jako mají dané datum Vánoce, podle ní byly, vždy ale narazily na odpor a po protestech se od nich upustilo.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.