Zastupitel Jindřichova Hradce za ODS byl během čtyř let na zasedání jen třikrát

1. červenec 2018 14:08

Tomáš starostou! S takovým heslem šel do posledních komunálních voleb v Jindřichově Hradci Tomáš Blábolil za ODS. Strana ale získala jenom dva mandáty a kandidát na starostu po debaklu přestal pro město pracovat.

I na čtyřicátém zasedání zastupitelstva Jindřichova Hradce Tomáš Blábolil z ODS chyběl. Jednání se zúčastnil pouze třikrát – jednou, když složil slib zastupitele, a potom ještě dvakrát na přelomu roku 2014 a 2015.

Před volbami v roce 2014 chtěl pracovat třeba na lepší dopravní situaci. „Máme tady několik ulic nebo částí, kde je dopravu potřeba vyřešit, je to například Vídeňská ulice,“ řekl tehdy.

Usedl v komisi pro územní plán i v té dopravní. Ani jednou za toto volební období se ale jednání nezúčastnil. „Výbor pro územní plán se loni sešel dvakrát a ani jednou se nezúčastnil, dopravní komise měla čtyři jednání a také se nezúčastnil ani jednoho,“ vypočítal tajemník Jindřichova Hradce Karel Přibyl.

Zasedání zastupitelů v Jindřichově Hradci

Letos v únoru proto starosta města Stanislav Mrvka předložil zastupitelům přehled o práci jednotlivých členů komisí a apeloval na politické strany, aby u svých zástupců, kteří nepracují, sjednali nápravu.

V případě ODS a Tomáše Blábolila neúspěšně. Stále zůstává zastupitelem a jeho židle je při jednáních prázdná. Sehnat ho není možné ani telefonicky. Hovor nepřijímá, a když jeho asistentka slíbila, že se její nadřízený ozve, nestalo se tak.

V jindřichohradeckém zastupitelstvu zasedá za ODS ještě jeden zastupitel, Radim Staněk. „Co já mám informace, tak pan Blábolil je velmi pracovně vytížený. Samozřejmě, je to jeho věc, nicméně chci říct, že ze začátku na zastupitelstva chodil, snažil se tady některá řešení navrhnout,“ reagoval. O tom, že by Tomáš Blábolil mohl místo uvolnit někomu jinému, prý řeč nebyla.

Zastupitelům letos výrazně stouply odměny. Tomáš Blábolil je ale nepobírá. „Pan zastupitel se vzdal odměn, takže mu z rozpočtu města neodchází nic,“ potvrdil tajemník Karel Přibyl.

Sehnat poslance Roznera? Na zprávy neodpovídá a v domě, kde má mít kancelář, ho nikdo neviděl

Filip Černý

Každý týden vysíláme v pátek po 15. hodině reportáže z regionálních kanceláří jihočeských poslanců. Problém nastal, když přišla podle abecedy řada na Miloslava Roznera z SPD. Poslance není možné sehnat.

V jindřichohradeckém zastupitelstvu má v tomto volebním období velkou absenci i Radek Havlín z ČSSD. Ze čtyřiceti zasedání se nezúčastnil pětadvaceti.

„Mnohem větší problém by měla malá zastupitelstva, pětičlenná nebo sedmičlenná, kde jsou neúčasti víc znát, ale samozřejmě pokud by se více členů neúčastnilo, tak to jednání a rozhodování zastupitelstva by bylo složitější,“ dodal Karel Přibyl.

Zastupitele, kteří se svojí práci příliš nevěnují, mají i v dalších jihočeských městech. V Českém Krumlově vynechala polovinu z 36 zasedání zastupitelka KSČM Zoja Králová, která ve funkci nahradila Štefana Smolena. Ten před svou rezignací nepřišel na jednání osmkrát.

V průměru každé třetí zasedání zastupitelstva v Českých Budějovicích vynechá Stanislav Křída z KSČM, v Písku jeho stranický kolega Václav Reichl, ve Strakonicích Ladislav Havel z ODS nebo prachatický zastupitel Robert Zeman z uskupení PRO Prachatice. V Táboře jsou největšími absentéry s deseti omluvami Radka Maxová z hnutí ANO a Hana Škrdletová z KSČM.

Spustit audio

Související