Zaměstnanci firmy Kovosvit v Sezimově Ústí jsou tři měsíce bez výplat. Většina už podala výpověď
Většina zaměstnanců opouští strojírenskou firmu Kovosvit v Sezimově Ústí na Táborsku a registruje se na úřadu práce. Výpověď už dalo 178 z 220 lidí. Firma je v insolvenci, pracovníkům dluží výplaty za tři měsíce.
„Bohužel, všechno jednou začíná a všechno jednou i končí, teď jsme svědky toho konce. Já jsem měl v Kovosvitu i otce, který tam pracoval většinu svého života, sám jsem tam byl přes deset let,“ říká strojař Jan, který se přišel zaregistrovat na táborský úřad práce.
Firma mu dluží výplaty za poslední tři měsíce. „Vzhledem k tomu, že mám děti, hypotéku a tak dále, tak bez jedné výplaty se dá přežit, bez dvou už je to na hraně a bez tří je to téměř likvidační. A proto jsem dneska tady,“ dodává.
Podobně jsou na tom podle šéfa kovosvitských odborů Jana Ryzky i další zaměstnanci. „Je to hodně stresující pro mnoho našich kolegů, už museli řešit i různé půjčky, aby vůbec dokázali vyžít. Teď začínají žádat úřad práce o vyplacení dlužných mezd. Máme zprávu, že pár lidem už vyplaceny byly, ale je to opravdu hodně smutný příběh,“ komentuje.
Úřad práce je zaměstnancům Kovosvitu připraven pomoci všemi dostupnými prostředky, včetně vyplacení dlužných mezd. „Naštěstí jedním z nástrojů, které nám zákon dává, je výplata dlužných mezd v rámci insolvence. Můžeme zaměstnancům proplatit až tři dlužné mzdy. Očekáváme, že se na nás obrátí prakticky všichni, takže asi 200 zaměstnanců,“ potvrzuje ředitel táborské pobočky úřadu práce Pavel Kaczor.
Společnost Kovosvit MAS Machine Tools je od poloviny dubna v insolvenci, přiznává závazky za více než miliardu korun. Firma, která patří ruskému investičnímu fondu, získala tříměsíční ochranné moratorium na přípravu reorganizačního plánu.
Související
-
Zaměstnanci firmy Kovosvit v Sezimově Ústí marně čekají na výplaty. Akcionáři zůstávají v anonymitě
Polovina zaměstnanců firmy Kovosvit MAS v Sezimově Ústí na Táborsku zůstává už dva měsíce bez výplaty. Firma čelí insolvenci. Soud vyhověl žádosti o vyhlášení moratoria.
-
Nové technologie i poctivé zhasínání. Po zdražení energií zavádějí firmy úsporná opatření
Velké jihočeské podniky hledají nové způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny a plynu. Nutí je k tomu navyšování cen energií. Některé firmy změnily také budoucí strategii.
-
Desítky malých pekáren v Česku zkrachovaly kvůli drahým energiím a navýšení dalších nákladů
Mnohé pekárny zavírají. Zdražily energie i suroviny a výrobky za odpovídající ceny by byly pro zákazníky příliš drahé. Některým menším podnikům se přesto daří přežít.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokračuje vyšetřování tragédie na slovenském gymnáziu. Policie se do školy vrátila i s útočníkem
-
Všichni jsou z války unavení, říká Češka v Izraeli. ‚Dohoda není trvalá, ani spravedlivá,‘ míní Palestinka
-
Druhá smlouva o strategickém partnerství za 12 měsíců. Rusko se dohodlo s Íránem na 20 let
-
TikTok prohrál spor u Nejvyššího soudu USA. Pokud do neděle nezmění vlastníka, bude muset v zemi skončit