Zámek v Nové Bystřici je stále na prodej. Město o něj zájem nemá

Zastupitelstvo Nové Bystřice odmítlo nabídku na koupi zámku. A to i přesto, že současný majitel snížil cenu o šest milionů korun. Rozlehlý areál v centru města tak dál zůstává bez využití.

Letos na začátku dubna na zámku v Nové Bystřici přivítal jedny z prvních návštěvníků Jan Kyncl, majitel realitní kanceláře, která se objekt ze 13. století pokouší prodat. Během léta uspořádal podobných prohlídek zámku v centru města ještě několik.

„Chodili jsme sem jako děti, holky si připadaly jako princezny a na těch parketách tancovaly,“ zavzpomínala během prohlídky Marie Nyklová. O návštěvu zavřeného zámku měli lidé z Nové Bystřice a okolí velký zájem.

Z dobrovolného vstupného zaplatil Jan Kyncl sekání trávy a další nezbytné udržovací práce. Na prodeji historického objektu ale dál trvá. Na listopadovém jednání zastupitelstva ho nabídl městu za 22 milionů korun.

„Jako zastupitel a místostarosta si nedokáži představit, že by město do toho investovalo,“ reagoval místostarosta města Milan Garhofer. Podobný názor měli všichni zastupitelé a nákup rozsáhlého historického komplexu odmítli.

„Město Nová Bystřice není v takové finanční situaci, aby si mohlo dovolit koupi tohoto objektu a následně rekonstrukci. Nicméně jsme se domluvili, že by mohla vzniknout pracovní skupina se zástupci města, která zkusí najít nějaký způsob využití,“ dodal starosta Vladimír Bláha.