Zámek Karlova Koruna nechal vystavět František Ferdinand Kinský a povolal si k tomu nejvýznamnější tvůrce své doby
Zámek Karlova Koruna v okrese Hradec Králové patří k nejvýznamnějším barokním stavbám u nás. Od počátku 17. století až do roku 1948 bylo panství v majetku rodu Kinských.
Nový zámek nechal vystavět František Ferdinand Kinský a povolal si k tomu nejvýznamnější tvůrce své doby: architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela a stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Stačily pouhé tři roky a rodové reprezentační sídlo bylo hotovo.
Krátce po dokončení, v roce 1723, zámek navštívil císař Karel VI. a na panovníkovu počest dostal jméno Karlova koruna. Originálně řešená stavba obklopená anglickým parkem dokladuje Santiniho mistrovství: k centrální válcové budově přiléhají tři křídla čtvercového půdorysu.
V roce 1943 zámek vyhořel. Po dlouholeté rekonstrukci v něm Národní galerie otevřela expozici „Barok v Čechách“. Po sametové revoluci byl majetek navrácen rodině Kinských. Dnešní expozice se věnuje dějinám rodu Kinských a chovu koní – chlumeckých plaváků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.