Zámecký park v Třeboni je zavřený. Památkáři mu vrátí podobu z konce 19. století

Zámecký park Třeboň
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámecký park Třeboň

Do zámeckého parku v Třeboni se teď lidé nepodívají. Areál o rozloze šesti hektarů se jim otevře až příští rok na jaře. Správa zámku chce do té doby vrátit parku podobu z konce 19. století.

Park je národní kulturní památkou. Návštěvníci se k němu ale tak nechovají. „Chvílemi si tady dovolují prakticky všechno – odhazování odpadků, lezení po stromech, odlamování větví. Pokud bych měl být upřímný, tak bývá zvykem v zámeckém parku i kálet, a to se týká zvířat i lidí,“ popisuje kastelán Vít Pávek.

Úklid parku pak správu zámku stojí statisíce korun ročně. Větší úcty návštěvníků chtějí památkáři docílit změnou vzhledu parku. Vrátí mu proto podobu z doby Schwarzenbergů.

Z parku například zmizí vyasfaltované cesty a nahradí je pískové. „Máme tu majestátní buk, který z poloviny uhnil z toho důvodu, že ty asfaltové cesty nedovolují přelévání vody při průtrži mračen z jedné louky do druhé. Věříme, že právě nové cesty přispějí i k určité symbióze,“ vysvětluje Vít Pávek.

Do začátku nové návštěvnické sezony také z parku zmizí strohé betonové lavičky. Nahradí je nové s historizujícím vzhledem. „Naštěstí se v depozitářích Národního památkového ústavu podařilo zachovat původní zahradní mobiliář ze schwarzenberských zámků. Právě tyto lavičky budou zřizovány v kopiích a instalovány do zámeckého parku,“ dodává kastelán.

Zámecký park v Třeboni se po obnově cest a výměně laviček návštěvníkům znovu otevře na začátku nové turistické sezony, tedy 28. března 2020.

Spustit audio

Související