Zámecká lékárna v Třeboni má za sebou náročnou obnovu. Vznikla tu expozice o Petru Vokovi z Rožmberka

15. květen 2022 08:46

Centrum Třeboně má nové turistické lákadlo – obnovenou Zámeckou lékárnu, v níž měl původně Petr Vok z Rožmberka knihovnu a obrazárnu. Národní kulturní památka prošla obnovou za 150 milionů korun. Pro příchozí už je připravená hravá expozice o životě tohoto slavného renesančního velmože.

„Přišli jsme na nádvoří, a to je asi nejhezčí část celého domu. Je tady takové romantické posezení ve stylu italského dvoru nebo nějakého renesančního paláce v Itálii nebo Francii,“ provádí opravenými prostory ředitelka Zámecké lékárny Lenka Želivská.

„Palác má tři patra a my jsme se vlastně vrátili k té jeho úplně nejstarší historii, k tomu původu. Přestože se to jmenuje Zámecká lékárna, brufen tady prostě nekoupíte,“ líčí Lenka Želivská.

Dům nechal postavit Petr Vok z Rožmberka. „Původně tady byly dva měšťanské domy. On je zakoupil a na místě nechal postavit takovou svojí, řekněme, zamilovanou budovu. Byl velkým sběratelem a mecenášem, a protože toho měl opravdu hodně, 11 tisíc knížek, tak si nechal pro tyto předměty postavit speciální budovu,“ připomíná Lenka Želivská.

Pro účely sbírky a knihovny Petra Voka ale dům sloužil jenom krátkou dobu, od 18. století už tady bydlel lékař a lékárník. „Petr Vok zemřel a knihy byly odvezeny do Prahy. Tam byly společně s ostatními pokladny z rudolfinských sbírek uloupené švédským vojskem,“ připomíná ředitelka Zámecké lékárny.

Čtěte také

V jedné místnosti je poměrně šero, ale záměrně. „Tady by měly jednotlivé věci vystupovat pomocí světel. Do toho jsme se snažili vložit příběh Petra Voka od narození až po smrt a po to, co udělal pro Třeboň. Máme tady Petra Voka, který se vám zjeví, když na něj správně zasvítíte,“ popisuje Lenka Želivská.

V dalších částech se příchozí dozví zajímavosti o rožmberském panství, posledních letech Petra Voka, v jedné místnosti poznají také život tehdejších úředníků pomocí komiksu na stěnách.

Fenomén lékárnictví pak představí byt lékárníka a lékárna z počátku 20. století. „Toto byl úplně první nábytek, který jsme tady měli, dostali jsme ho zápůjčkou ze zámku, kde tato lékárna byla. My chceme, aby ten nábytek jakoby žil, aby to bylo opravdu něco, co si lidé můžou zkusit. Mohou otevřít šuplíky a podívat se sami, jakým způsobem to fungovalo,“ ukazuje Lenka Želivská.

Aktuálně je v Zámecké lékárně v Třeboni k vidění i hravá výstava Leonardo. Dům je v hlavní sezoně otevřený denně.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související