Zámecká lékárna v Třeboni má za sebou náročnou obnovu. Vznikla tu expozice o Petru Vokovi z Rožmberka
Centrum Třeboně má nové turistické lákadlo – obnovenou Zámeckou lékárnu, v níž měl původně Petr Vok z Rožmberka knihovnu a obrazárnu. Národní kulturní památka prošla obnovou za 150 milionů korun. Pro příchozí už je připravená hravá expozice o životě tohoto slavného renesančního velmože.
„Přišli jsme na nádvoří, a to je asi nejhezčí část celého domu. Je tady takové romantické posezení ve stylu italského dvoru nebo nějakého renesančního paláce v Itálii nebo Francii,“ provádí opravenými prostory ředitelka Zámecké lékárny Lenka Želivská.
„Palác má tři patra a my jsme se vlastně vrátili k té jeho úplně nejstarší historii, k tomu původu. Přestože se to jmenuje Zámecká lékárna, brufen tady prostě nekoupíte,“ líčí Lenka Želivská.
Dům nechal postavit Petr Vok z Rožmberka. „Původně tady byly dva měšťanské domy. On je zakoupil a na místě nechal postavit takovou svojí, řekněme, zamilovanou budovu. Byl velkým sběratelem a mecenášem, a protože toho měl opravdu hodně, 11 tisíc knížek, tak si nechal pro tyto předměty postavit speciální budovu,“ připomíná Lenka Želivská.
Pro účely sbírky a knihovny Petra Voka ale dům sloužil jenom krátkou dobu, od 18. století už tady bydlel lékař a lékárník. „Petr Vok zemřel a knihy byly odvezeny do Prahy. Tam byly společně s ostatními pokladny z rudolfinských sbírek uloupené švédským vojskem,“ připomíná ředitelka Zámecké lékárny.
Čtěte také
V jedné místnosti je poměrně šero, ale záměrně. „Tady by měly jednotlivé věci vystupovat pomocí světel. Do toho jsme se snažili vložit příběh Petra Voka od narození až po smrt a po to, co udělal pro Třeboň. Máme tady Petra Voka, který se vám zjeví, když na něj správně zasvítíte,“ popisuje Lenka Želivská.
V dalších částech se příchozí dozví zajímavosti o rožmberském panství, posledních letech Petra Voka, v jedné místnosti poznají také život tehdejších úředníků pomocí komiksu na stěnách.
Fenomén lékárnictví pak představí byt lékárníka a lékárna z počátku 20. století. „Toto byl úplně první nábytek, který jsme tady měli, dostali jsme ho zápůjčkou ze zámku, kde tato lékárna byla. My chceme, aby ten nábytek jakoby žil, aby to bylo opravdu něco, co si lidé můžou zkusit. Mohou otevřít šuplíky a podívat se sami, jakým způsobem to fungovalo,“ ukazuje Lenka Želivská.
Aktuálně je v Zámecké lékárně v Třeboni k vidění i hravá výstava Leonardo. Dům je v hlavní sezoně otevřený denně.
Související
-
Cenný měšťanský dům ze 16. století na náměstí v Třeboni se proměnil v kulturní prostor
V galerii, divadlo, ale i útulné letní kino se proměnil měšťanský renesanční dům na Masarykově náměstí v Třeboni. Vznikl tam nový kulturní prostor s názvem Třeboň 105.
-
27 koster objevili archeologové za hřbitovní zdí v Třeboni. Některá těla byla uložena nezvykle
Na proměně parku Na Rybníčku v Třeboni pracuje stavební firma. Při odkrývání zeminy nedaleko hřbitovní zdi její bagry nečekaně odhalily i kus historie.
-
Díky výzvě na internetu se na třeboňský zámek po 65 letech vrátil vzácný příborník
Třeboňský zámek získal zpět první kus nábytku, který roku 1955 rozprodala správa objektu v aukci. Rodina z jihočeských Holašovic zareagovala na výzvu na sociálních sítích.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Bouřky rozvodnily některé toky. Třetího stupně dosáhl Botič a potoky na jihu Čech
-
Abdeslam dostal za útok v Bataclanu doživotí bez možnosti předčasného propuštění
-
Známky často nevypovídají o nadání a schopnostech žáků, zjistila studie. Ovlivňují ale jejich budoucnost
-
Fakt, že Turecko nebude bránit vstupu Švédska a Finska do NATO, je pro Rusko silná facka, říká Šedivý