Základní motiv písně El Condor Pasa skutečně pocházel z Peru

27. listopad 2021

Na supraphonském singlu v roce 1970 s písní El Condor Pasa, vidíme na obalu Karla Gotta. V tom samém roce, vyšla píseň na desce dua Simon & Garfunkel.

Snímek Karla Gotta, sedícího zjevně v dobrém rozmaru u hrnečku čaje a s párátkem mezi zuby. Jako by i tahle fotka na supraphonském singlu dokumentovala, v jaké pěvecké pohodě si s dnes už dávno slavnou skladbou poradil.

Mimochodem v tom samém roce, kdy vyšla na páté a poslední studiové desce Bridge Over Troubled Water dua Simon & Garfunkel. Ale i legendární duo z New Yorku se nechalo inspirovat původní peruánskou melodií a čekala na něj ještě anabáze kolem vyjasnění autorských práv. Na působivosti nahrávky to ovšem pranic nemění.

Paul Simon půvabnou melodickou linku skladby El Condor Pasa objevil v prostředku 60. let, kdy – jak již zmíněno, ještě v očekávání velké kariéry – koncertoval (sám, bez svého kolegy) v Paříži. Při jednom vystoupení s ním účinkovala skupina Los Incas, hrající tradiční andskou hudbu. A jednou ze starých melodií, které Los Incas představili francouzskému publiku, byl i klenutý motiv připomínající let kondora, posvátného symbolu jihoamerických velehor. Když se okouzlený Simon kapely zeptal, kdo píseň složil, bylo mu řečeno, že jde o lidový nápěv. Tak k němu (z autorsko-právního hlediska) také přistoupil. A brzy se začal divit. Na druhou stranu, z posluchačského hlediska jde o jasný zisk.

V roce 1970, kdy ji Karel Gott nazpíval, už měl nejen jméno, ale i pozici pěvce, který pro nahrávací společnost znamená jistotu. To samé si o sobě v době, kdy se sbíraly cestičky pro vznik slavné nahrávky, ještě nemohl myslet Paul Simon.

Ačkoliv jen o něco málo později vystřelil spolu s kamarádem Artem Garfunkelem mezi hvězdy světového formátu.

Spustit audio