Zájem o hotely a apartmány u Lipna roste. Na jih Čech míří především rodiny s dětmi za lyžováním

4. únor 2022 08:45

Spoustu telefonátů a mailů vyřizují teď každý den recepční v lipenských hotelech a apartmánových komplexech. Zvýšený zájem o ubytování spustily blížící se jarní prázdniny. První školáci přijedou s rodiči na jih Čech už tento víkend.

Například Lipno Lake Resort v Lipně nad Vltavou má na jarní prázdniny už ze 75 procent obsazené termíny. To je oproti začátku roku nárůst o patnáct procent. „Situace se hodně rychle zlepšuje, teď v sobotu nám najede přes 55 rodin. Jsou to převážně Češi, což je samozřejmě dáno covidovými podmínkami a zhoršeným cestováním přes hranice,“ říká ředitel Luboš Krejza.

Podobný zájem pociťují i v sousedním Hotelu Element. Podle ředitele Aleše Totha je například tento víkend už téměř obsazený. „Předpokládáme, že únor by se mohl pohybovat kolem 80 až 90 procent obsazenosti, v lednu jsme měli 60 až 70 procent. Čekáme, že lidé s prázdninami prostě přijedou,“ komentuje.

Čtěte také

Turisté, kteří vyrážejí lyžovat do Rakouska, často míří za ubytováním na pravý břeh Lipenského  jezera. Větší zájem teď eviduje třeba Hotel Knížecí cesta v Bližší Lhotě. „Je znát, že začínají jarní prázdniny a hlavně ty silné týdny, kdy má prázdniny Praha. Hosté pak využívají běžkařských tras v Schönebenu a sjezdovek na Hochfichtu,“ potvrzuje ředitel Petr Zemek.

Koronavirus proměnil i chování klientů. Kvůli covidovým opatřením spousta lidí nechává rezervace na poslední chvíli. „To je velký fenomén, který úplně překopal náš cestovní ruch a zvyklosti, které tu byly. Dříve lidé rezervovali termíny sto dní před vlastním pobytem, nyní je to patnáct až dvacet dní, takže jsme samozřejmě změnili podmínky, museli jsme se naučit daleko flexibilněji plánovat,“ popisuje Luboš Krejza.

Často také turisté volají, že jsou v karanténě, a žádají o posunutí termínu. Majitelé hotelů i apartmánů se náhlým stornům museli přizpůsobit. Je už také běžné, že klientům vrací celou uhrazenou cenu, pokud museli ubytování zrušit kvůli covidu.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související